Klasyfikacja ICF, czyli rozmawiajmy o tym, jak funkcjonujemy - retransmisja debaty

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia04 czerwca 2021 15:48

ICF jest jedną z najlepszych klasyfikacji do oceny funkcjonowania człowieka. Dlatego warto szeroko stosować to narzędzie, nie tylko w opiece zdrowotnej - zaznaczają eksperci.

Klasyfikacja ICF, czyli rozmawiajmy o tym, jak funkcjonujemy - retransmisja debaty
Debata "ICF w polskim systemie opieki zdrowotnej - fakty, mity, realne potrzeby" (27 maja 2021 r.); FOT. PTWP
  • Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że funkcjonowanie powinno być trzecim - obok śmiertelności i zachorowalności - wskaźnikiem oceny zdrowia
  • Dlatego 20 lat temu WHO wprowadziła nowatorską wówczas klasyfikację ICF
  • Klasyfikacja ICF stanowi zmianę w myśleniu o tym, czym jest zdrowie jako takie - podkreśla prof. Jerome Bickenbach

ICF (International Classification of Functioning, Disability and Health) jest jednym z najbardziej doskonałych i znanych narzędzi do oceny stanu funkcjonowania człowieka. Jednak od 20 lat są problemy upowszechnieniem tego systemu.

Jedną z prawdopodobnych przyczyn tego stanu rzeczy jest zbyt skomplikowany, teoretyczny model dokumentowania, który ze względu na swoją złożoność nie znalazł jeszcze szerszego, praktycznego zastosowania klinicznego.

Klasyfikacja znana od 20 lat

W jaki więc sposób i dlaczego należy, w znacznie większym niż obecnie stopniu, uwzględniać klasyfikację ICF - nie tylko w ochronie zdrowia, ale też, m.in. w opiece pedagogicznej, orzecznictwie rentowym i aktywizacji zawodowej? Między innymi o tym rozmawiali uczestnicy debaty online pt. "ICF w polskim systemie opieki zdrowotnej - fakty, mity, realne potrzeby" (27 maja 2021 r.), zorganizowanej przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

Zobacz retransmisję debaty.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że funkcjonowanie powinno być trzecim - obok śmiertelności i zachorowalności - wskaźnikiem oceny zdrowia. Dlatego 20 lat temu WHO wprowadziła nowatorską wówczas klasyfikację ICF (International Classification of Functioning, Disability and Health). Jest to obecnie jeden z najlepszych i powszechnie znanych systemów oceny stanu funkcjonowania człowieka, m.in. po chorobach i urazach.

Eksperci zwracają uwagę, że ICF pełni funkcję języka czy też platformy koordynowania danych o funkcjonowaniu ludzi nie tylko w ochronie zdrowia (rehabilitacja, fizjoterapia), ale też w orzecznictwie dotyczącym niepełnosprawności, opiece społecznej, aktywizacji zawodowej, edukacji.

Zmiana w myśleniu o zdrowiu

- Klasyfikacja ICF stanowi zmianę w myśleniu o tym, czym jest zdrowie jako takie, ponieważ wprowadziła pojęcie funkcjonowania. Z kolei funkcjonowanie jest tym, co faktycznie liczy się dla ludzi w kontekście zdrowia - mówił podczas debaty prof. Jerome Bickenbach z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Polityki Zdrowotnej i Instytutu Badawczego ICF Uniwersytetu w Lucernie.

Dodał: - Większość ludzi nie jest lekarzami. Nie zajmują się więc na co dzień swoją biologią, diagnozowaniem. Tak naprawdę zależy im na tym, do czego mogą praktycznie wykorzystać swoje zdrowie. Na przykład idąc ulicą ważne jest dla mnie, czy mam problem z mobilnością. To jest istotne, a nie diagnoza. Liczy się to, co jestem lub nie jestem w stanie zrobić - zaznacza ekspert.

- Twórcy ICF dołożyli wielu starań, aby nie wykorzystywać typowej medycznej terminologii. Dlatego w tej klasyfikacji mówi się np. po prostu o funkcjach ciała czy funkcjach fizycznych. Jednak przede wszystkim w ICF chodzi o zrozumienie, że ludzie postrzegają zdrowie poprzez to, jak naprawdę funkcjonują na co dzień. Funkcjonowanie to interakcja między kondycją fizyczną człowieka a światem, otoczeniem, w którym żyje dana osoba - podkreślił prof. Bickenbach.

O tym rozmawialiśmy

Poniżej program debaty pt. „ICF w polskim systemie opieki zdrowotnej - fakty, mity, realne potrzeby”.

I. Wprowadzenie - czy wiemy, jak funkcjonujemy?
• Wiemy, dlaczego ludzie chorują i umierają. Ale czy mamy wystarczającą wiedzę dotyczącą funkcjonowania człowieka, m.in. po przebytych chorobach i urazach?
• Funkcjonowanie jako trzeci - obok śmiertelności i zachorowalności - wskaźnik zdrowia publicznego uznany przez WHO
• Jak choroby i urazy wpływają na funkcjonowanie człowieka - kluczowe wnioski dla kreatorów polityki zdrowotnej

II. ICF - system powszechnie znany, ale czy powszechnie stosowany?
• ICF (International Classification of Functioning, Disability and Health) - jedno z najbardziej doskonałych i powszechnie znanych narzędzi do oceny stanu funkcjonowania
• 20 lat historii ICF - czas na nowe podejście do starego projektu. Inicjatywa Rehabilitacja 2030
• Przejście od teoretycznego modelu dokumentowania do praktycznego zastosowania klinicznego - jesteśmy już na dobrej drodze?

III. ICF - na drodze od teorii do praktyki
• Konieczność wspólnej interpretacji i jednolitego wdrażaniu narzędzi opartych na ICF
• Czy brakuje eksperckiej wiedzy dotyczącej ICF i jasnej wizji oczekiwań wobec tej klasyfikacji, m.in. po stronie systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami?
• Klasyfikacja ICF w przyjętej przez rząd Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030
• Perspektywa zastosowania ICF w ramach kompleksowego programu aktywizacji społecznej
• Dotychczasowe doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań ICF w Polsce, m.in. na poziomie klinicznym
• Wybrane przykłady/obszary praktycznego i potencjalnego zastosowania skali ICF: rehabilitacja medyczna, zawodowa i społeczna; planowanie opieki nad chorymi i zdrowymi; opieka pedagogiczna; orzecznictwo rentowe ZUS; orzecznictwo o stopniu niepełnosprawności 
• Potrzeba budowania zintegrowanego, spójnego systemu sprawozdawczego dla ww. obszarów 
• Jak przygotować proste, funkcjonalne, ustandaryzowane narzędzie do gromadzenia i analizy stanu funkcjonowania
• ICF na poziomie legislacyjnym - rozporządzenie dotyczące dokumentacji medycznej

IV. Podsumowanie debaty, kluczowe wnioski i rekomendacje uczestników debaty
• Co należy zrobić, aby katalog realnych korzyści wynikających z systemowego wprowadzenie ICF - od diagnozy, przez planowanie i realizację interwencji, do ewaluacji - był jak najbardziej obszerny?

Uczestnicy spotkania:

  • Nenad Kostanjsek, WHO officer for ICD-11 and ICF, Classifications, Terminologies and Standards, World Health Organization, Geneva
  • Prof. Jerome Bickenbach, Disability Policy Unit Head, Swiss Paraplegic Research, Steering Committee member, ICF Research Branch, Department of Health Sciences & Health Policy at the University of Lucerne
  • Elżbieta Neroj, radca generalny w Departamencie Wychowania i Kształcenia Integracyjnego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, przewodnicząca zespołu zadaniowego do opracowania projektu ustawy w zakresie wsparcia dziecka, ucznia i rodziny
  • Robert Jagodziński, wiceprezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji
  • Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Rada Fizjoterapeutów

Czytaj także: Orzekanie o stopniu niepełnosprawności: czeka nas rewolucja?

Więcej relacji z debaty o ICF - już wkrótce w portalu rynekzdrowa.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum