×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Kim powinien być koordynator w POZ? "To może być osoba z dowolnym wykształceniem"

Autor: oprac. SzB • Źródło: Rynek Zdrowia04 kwietnia 2022 11:00

Kim powinien być koordynator w POZ? Przede wszystkim osoba na tym stanowisku powinna orientować się dobrze w systemie i być sprawna komunikacyjnie - uważa dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Kim powinien być koordynator w POZ? "To może być osoba z dowolnym wykształceniem"
Opieka koordynowana ma być rewolucją w POZ Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
 • O opiece koordynowanej w POZ była mowa podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2022). Reforma w tym zakresie ma zapewnić pacjentom dostęp do koordynatora
 • Kim powinien być koordynator w POZ? Na to pytanie odpowiada w trakcie HCC 2022 dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej
 • - Tutaj oczywiście padają propozycje, że to mogą być absolwenci zdrowia publicznego. To może być również osoba z dowolnym wykształceniem. Czy to powinna być pielęgniarka? Uważam, że raczej nie - nie ma wątpliwości dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas

Opieka koordynowana i koordynator w POZ

Opieka koordynowana w POZ ma zapewnić pacjentom dostęp do koordynatora, którego głównym zadaniem jest planowanie i monitorowanie diagnostyki oraz terapii chorego. Koordynator ma też przekazywać pacjentowi dalszy plan leczenia, także poza POZ.

- W wielu podmiotach funkcje w rejestracji pełnią pielęgniarki. To jest sytuacja z jednej strony wygodna, dlatego że pielęgniarka, która odbiera telefony od pacjentów, może od razu udzielać im prostych porad. To jednak nie jest systemowo jednoznacznie uregulowane - mówiła, w trakcie debaty o POZ na VII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej. 

- Z drugiej strony, jeśli byśmy chcieli, żeby pielęgniarka mocniej zaangażowała się w profilaktykę, realizację usług pielęgniarskich, a także w edukację pacjentów, która w opiece przewlekłej, jest absolutnie przewidziana, to będziemy pań pielęgniarek potrzebować na tym odcinku, żeby wykorzystywały one swoje kompetencje medyczne - dodawała.

Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas uważa, że w rejestracji nie musi być zatrudniony konieczne pracownik medyczny. 

- W ten właśnie sposób, uwalniamy kadrę medyczną. Oczywiście, ten model będzie bardzo różny - to zależy od podmiotu. W dużych podmiotach łatwiej podzielić te kompetencje. W małych może tak się zdarzyć, że jedna osoba będzie łączyła kilka zadań. Odwracając ten problem - być może kilka małych podmiotów będzie miało jednego koordynatora. Nie w każdym miejscu będzie bowiem potrzebny koordynator na pełen etat - wyjaśniała Mastalerz-Migas. 

Kim powinien być koordynator w POZ?

Dr Mastalerz-Migas wskazywała również, kto może być koordynatorem w POZ. Przede wszystkim osoba na tym stanowisku powinna orientować się dobrze w systemie i być sprawna komunikacyjnie. W końcu, to ona będzie odpowiadała za bezpośredni kontakt z pacjentami.

- Tutaj oczywiście padają propozycje, że to mogą być absolwenci zdrowia publicznego. To może być również osoba z dowolnym wykształceniem. Czy to powinna być pielęgniarka? Uważam, że raczej nie. Chyba, że struktura organizacyjna podmiotu sprawi, że ktoś stwierdzi: "część etatu koordynatora będzie realizować pielęgniarka". Ale to trzeba przemyśleć. Ja uważam, że w tym nowym rozdaniu dla pań pielęgniarek będzie dużo zadań wynikających stricte z kompetencji medycznych, a nie organizacyjnych - przyznawała dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej uspokajała jednak, że nie szykuje się, w tym temacie, ogromna rewolucja.

- Te podmioty, które opiekują się przewlekle pacjentami, wykonują wizyty kontrolne i odpowiadają za profilaktykę, dostaną w dyspozycji do wykonania dużo większy panel badań diagnostycznych i możliwość bezpośredniej współpracy z wybranymi specjalistami. Nowością będzie możliwość tele-konsultacji na linii lekarz-lekarz - odpowiada. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze