Koder medyczny. Nowa profesja i konferencja branży. Wybrano władze towarzystwa

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia23 września 2022 05:30

Koderzy medyczni, którzy odpowiadają za rozliczanie świadczeń medycznych i kodowanie procedur, organizują w Katowicach konferencję pt. "Zmiany w organizacji i finansowaniu świadczeń zdrowotnych w Polsce".

Koder medyczny. Nowa profesja i konferencja branży. Wybrano władze towarzystwa
Kim jest koder medyczny? "To zawód niezwykle potrzebny w przestrzeni szpitala". Fot. AdobeStock
  • Koder medyczny to stosunkowo nowa profesja medyczna. - To zawód niezwykle potrzebny w przestrzeni szpitala. Dzięki ich pracy procedury medyczne są rzetelnie rozliczane z płatnikiem — wyjaśnia mgr Renata Wachowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach
  • Koderami są pracownicy ochrony zdrowia — np. sekretarki medyczne czy rejestratorki
  • Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych — w dniach 22-23 września - organizuje w Katowicach konferencję "Zmiany w organizacji i finansowaniu świadczeń zdrowotnych w Polsce"

Kim jest koder medyczny? To nowy zawód

Koder medyczny to stosunkowo nowa profesja medyczna. Chodzi o wykwalifikowaną grupę pracowników, którzy odpowiadają za rozliczanie świadczeń medycznych i kodowanie procedur. 

- Koderami medycznymi są pracownicy ochrony zdrowia: sekretarki medyczne, rejestratorki, personel pomocniczy, kierownicy sekcji kontraktowania i rozliczania świadczeń. To zawód niezwykle potrzebny w przestrzeni Szpitala, dzięki ich pracy procedury medyczne są rzetelnie rozliczane z płatnikiem — wyjaśnia mgr Renata Wachowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. 

Do ich zadań należą m.in. prowadzenie dokumentacji medycznej w aspekcie rozliczeń, tworzenie sprawozdań z leczenia za pomocą kodów, kodowanie przyczyn świadczeń oraz wszystkich czynności wykonywanych w trakcie jego udzielania, kodowanie chorób i procedur medycznych czy skuteczne rozliczanie zrealizowanych świadczeń. 

Koderzy organizują konferencję w Katowicach

W dniach 22-23 września w Katowicach trwa konferencja "Zmiany w organizacji i finansowaniu świadczeń zdrowotnych w Polsce”, w Auli Wykładowej SUM przy ul. Medyków 18. 

Organizatorami konferencji  są: Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach, we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. 

W  trakcie Walnego Zebranie Członków PTKM wyłoniono Zarząd Stowarzyszenia na nową kadencję.

Są to:

Michał Chrobot - Prezes Zarządu;
Renata Wachowicz - Członek Zarządu;
Bartosz Maleszczuk - Członek Zarządu;
Aleksandra Sierocka - Sekretarz;
Joanna Tomasik - Skarbnik.

W trakcie dwóch dni, prelegenci i uczestnicy wymieniają się wiedzą z zakresu kontraktowania, rozliczania świadczeń czy zmian w przepisach.

W programie konferencji zaplanowano także bloki tematyczne dotyczące wprowadzonych w bieżącym roku oraz planowanych w najbliższej przyszłości zmian w organizacji systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum