Kiedy koniec "pieczątkowego protestu" lekarzy?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2012 08:24

Jak już podawaliśmy, po siedmiogodzinnych rozmowach lekarze i aptekarze podpisali porozumienie z Ministerstwem Zdrowia w sprawie przepisów refundacyjnych. Minister Bartosz Arłukowicz oświadczył, że ma nadzieję, iż "protest pieczątkowy" zostanie w czwartek (5 stycznia) zawieszony. Nie jest to jednak pewne.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski oświadczył, że jeżeli lekarze zaprezentują swoim środowiskom uzgodnienia z Ministerstwem Zdrowia, to zapewne otrzymają ich akceptację.

- Wtedy będziemy mogli poinformować, że nasza akcja zostanie zawieszona - powiedział prezes Krajewski.

Według prezesa NRL Macieja Hamankiewicza porozumienie z MZ było możliwe dzięki interwencji premiera Donalda Tuska. Według niego, miała ona mieć miejsce po tym, jak NRL zerwała rozmowy. Natomiast rzecznik MZ Jakub Gołąb twierdził, że rozmowy nie były przerwane.

Jak powiedział PAP Hamankiewicz, premier odbył telefoniczną rozmowę z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem, który "nie chciał zgodzić się na zawieszenie przepisów dot. karania lekarzy". Prezes NRL zaznaczył, że minister Arłukowicz cały czas "wykazywał dobrą wolę".

Minister zdrowia zaprzeczył, by Tusk interweniował w sprawie stanowiska Paszkiewicza. Poinformował jednak, że jest w stałym kontakcie z premierem.

Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej, przewodniczący zespołu NRL powołanego do rozmów z Ministerstwem Zdrowia Jacek Kozakiewicz, pytany po rozmowach, kiedy skończy się protest, odpowiedział: - Sądzę, że kamieniem milowym byłoby opublikowanie komunikatu prezesa NFZ (o niekaraniu lekarzy - PAP), ale myślę, że ostateczne decyzje zapadną 13 stycznia na nadzwyczajnym posiedzeniu NRL.

- Zaobserwowaliśmy dużą wolę ministra zdrowia, by znaleźć kompromis. Może mniej tej determinacji zaobserwowaliśmy u prezesa NFZ, ale może to tylko nasze wrażenia - dodał, pytany o przebieg negocjacji.

Na czwartek (5 stycznia) zaplanowane jest posiedzenie prezydium NRL, które zapozna się z ustaleniami środowych negocjacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum