Kidawa-Błońska: w poniedziałek skieruję do prezydenta ustawę o in vitro

Autor: PAP/Rynek Seniora • • 11 lipca 2015 16:25

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że w poniedziałek (13 lipca) skieruje do podpisu przez prezydenta ustawę o in vitro.

Kidawa-Błońska: w poniedziałek skieruję do prezydenta ustawę o in vitro

Senat opowiedział się w piątek za przyjęciem bez poprawek ustawy o leczeniu bezpłodności, w tym metodą pozaustrojowego zapłodnienia in vitro. Wniosek w tej sprawie poparło 46 senatorów, przeciw było 43, a czworo wstrzymało się od głosu.

- W poniedziałek podpiszę i skieruję do podpisu prezydenta ustawę o in vitro. Mam nadzieję, że ta sprawa wkrótce będzie szczęśliwie zakończona - podkreśliła w sobotę (11 lipca) na konferencji prasowej w Szczecinie Kidawa-Błońska.

Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności pod koniec czerwca. Daje ona prawo do korzystania z niej małżeństwom i osobom we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Leczenie niepłodności tą metodą będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

Ustawa zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum