Kidawa-Błońska w kampanii wyborczej o onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2020 15:52

Kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz abonamentowej, która zakłada 1,95 mld zł rekompensaty w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Według niej, środki te powinny trafić na onkologię.

Fot. archiwum

- Panie prezydencie, żądam, żeby pan zawetował tę ustawę. Niech pan ma odwagę i powie ludziom, że są najważniejsi, że muszą być leczeni dobrymi metodami i te pieniądze powinny trafić do tych, którzy tego naprawdę potrzebują - oświadczyła Kidawa-Błońska na konferencji prasowej w Płocku (Mazowieckie). Jak dodała, podczas spotkania z seniorami słyszała od nich, że nie mogą zrozumieć, jak to się dzieje, że "ich pieniądze zamiast na potrzeby ludzi, na to czego Polacy oczekują, idą na telewizję publiczną".

Jednocześnie oceniła, że problemów polskiej służby zdrowia nie rozwiąże samodzielnie żadna partia i żaden polityk.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział PAP, że Andrzej Duda "ma 21 dni na podjęcie decyzji o podpisaniu się pod nowelizacją". Spychalski powiedział PAP, że "byłoby dobrze, gdyby politycy PO pamiętali o uchwalonej niedawno inicjatywie prezydenta - Narodowej Strategii Onkologicznej". - Dzięki Strategii zostanie dodatkowo przeznaczone 5 mld zł na kwestie związane z onkologią - dodał.

Narodowa Strategia Onkologiczna jest kompleksowym programem walki z rakiem. "Strategia jest odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce. NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na 5 obszarów strategicznych, kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Kampania wyborcza przeniosła się także na Twittera. Jak napisał tam wicerzecznik prasowy PiS Radosław Fogiel, "fakty są takie, że na walkę z rakiem, NFZ wyda w tym roku 11 mld zł - w ostatnim roku rządów PO było to 7,1 mld".

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum