Kidawa-Błońska: skuteczna ochrona zdrowia jest gwarancją bezpieczeństwa polskich rodzin

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2020 15:22

Gwarancją bezpieczeństwa polskich rodzin jest skuteczna ochrona zdrowia - podkreśliła na konwencji wyborczej w Warszawie kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Zapowiedziała, że jako prezydent złoży projekt ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia o 1 proc. PKB.

Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska Fot. Archiwum

Kidawa-Błońska oświadczyła, że fundamentem jej prezydentury będzie szeroko rozumiane bezpieczeństwo Polaków, obejmujące ochronę zdrowia, dobrobyt, przyjazne państwo, przyjazne środowisko, nowoczesną armię oraz sojusze. Wskazała, że podstawową gwarancją bezpieczeństwa polskich rodzin jest skuteczna ochrona zdrowia. Oceniła, że jest to kwestia "najpilniejsza, która najbardziej boli".

Zdaniem Kidawy-Błońskiej, nie może być tak, że rodzice chorych dzieci poszukują pieniędzy na ich leczenie za pomocą internetowych zbiórek. - Najwyższy czas postawić pytanie: gdzie jest państwo? - mówiła kandydatka na prezydenta. - Państwo jest głuche. Władza zajmuje się sama sobą. Walka szefów służb i ministrów przypomina wojnę gangów. Gołym okiem widać, że nie zależy im ani na prawie, ani na sprawiedliwości i na dobru Polaków - mówiła.

- Za tworzony przez rządzących chaos w ochronie zdrowia Polacy płacą najwyższą cenę. Ja się na to nie zgadzam - oświadczyła Kidawa-Błońska.

Zapowiedziała, że "pierwszą rzeczą, jaką zrobi" będzie złożenie ustawy, "gwarantującej każdemu ciężko choremu dziecku najlepsze leczenie, bez względu na miejsce zamieszkania, zasobność rodziców, czy status ich związku".

Kidawa-Błońska oświadczyła również, że za jej prezydentury w Kancelarii Prezydenta zostanie opracowany "systemowy program bezpieczeństwa psychicznego", kierowany do uczniów, studentów, ich nauczycieli i opiekunów. Zapowiedziała także, że będzie "ubiegać się o leki dla seniorów", które - dodała - "miały być za darmo, a nie są".

- Od kilku lat słyszę o mitycznych 6 proc. na zdrowie. Jeżeli mamy zrównoważony budżet i stabilne finanse państwa, to na co czekamy? Na co czeka rząd, na co czeka prezydent? - pytała kandydatka na prezydenta. Zadeklarowała złożenie projektu ustawy, zwiększającej o 1 proc. PKB nakłady państwa na służbę zdrowia. - Chcę, żeby wydatki na ochronę zdrowia wyniosły 6 proc. PKB już w 2021 r. - oświadczyła.

Kidawa-Błońska podziękowała również za wsparcie Platformie Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywie Polska Barbary Nowackiej, Zielonym i wszystkim popierającym ją organizacjom obywatelskim.

Monika Zdziera - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum