Katowice: przystosują 25 miejsc w żłobkach dla dzieci z niepełnosprawnością

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2017 16:45

25 miejsc w czterech katowickich żłobkach będzie przystosowanych do potrzeb opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością. Samorząd pozyskał na ten cel ćwierć miliona zł ze specjalnej edycji programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 ''Maluch plus'' - ''Za życiem''.

Katowice: przystosują 25 miejsc w żłobkach dla dzieci z niepełnosprawnością
Katowiccy samorządowcy zdecydowali o dostosowaniu do potrzeb dzieci niepełnosprawnych 25 miejsc w czterech oddziałach żłobka miejskiego. Fot. Archiwum

Program obejmuje żłobki, które zgodnie ze statutem zapewniają opiekę zarówno dzieciom zdrowym jak i niepełnosprawnym, dzięki dostosowaniu miejsc w swoich oddziałach do potrzeb dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub wymagających szczególnej opieki.

Na podstawie oceny obecnego zapotrzebowania w stolicy Górnego Śląska, samorządowcy zdecydowali o dostosowaniu do potrzeb dzieci niepełnosprawnych 25 miejsc w czterech oddziałach żłobka miejskiego: będzie to 10 miejsc w oddziale przy ul. Uniwersyteckiej oraz po 5 miejsc w oddziałach przy ul. Ordona, ul. Tysiąclecia i ul. Szeptyckiego.

W placówkach tych zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, zyskają one też sprzęt i meble niezbędne dla dzieci wymagających szczególnej opieki. Personel żłobka będzie przeszkolony w zakresie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi, w miarę potrzeb rehabilitacji dzieci możliwe jest również zatrudnienie dodatkowych specjalistów.

Na realizację tych zadań samorząd Katowic pozyskał 250 tys. zł, przy 20-procentowym wkładzie własnym.

Przedstawiciele katowickiego samorządu przypominają, że według przeprowadzonej niedawno przez Unię Metropolii Polskich analizy, Katowice są miastem o najniższej opłacie za opiekę dziecka w żłobku wśród wszystkich gmin zrzeszonych w Unii.

- Unia Metropolii Polskich dokonując analizy wykazała, że Katowice, jako jedne z zaledwie trzech miast, poza Lublinem i Krakowem, dotują pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. Miasto ma również, najniższą opłatę stałą za opiekę w żłobku miejskim - poinformowała w poniedziałek szefowa Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice Małgorzata Moryń-Trzęsimiech.

Opłata stała za opiekę w żłobku miejskim wynosi w Katowicach 150 zł miesięcznie na jedno dziecko, a w przypadku rodzeństwa po 75 zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata za wyżywienie w kwocie 5 zł dziennie. Pozostałe koszty pokrywa samorząd.

- Średni miesięczny koszt dopłaty do jednego miejsca w żłobku ustaliliśmy na poziomie 1372 zł i jest on największy w grupie miast Unii Metropolii Polskich - podała naczelnik.

W żłobkach niepublicznych opłata, nawet bez uwzględnienia dotacji miasta, wynosi 800 zł. W tej kategorii lepszym wynikiem pochwalić może się tylko Lublin z opłatą w wysokości 750 zł. Dzięki dopłatom, w katowickich placówkach niepublicznych rodzice ponoszą koszt 400 zł miesięcznie plus opłatę za wyżywienie.

W tegorocznym budżecie Katowic na dopłaty do żłobków gminnych przewidziano prawie 13,5 mln zł (wobec 12,2 mln zł w ubiegłym roku), a do żłobków niepublicznych 3,1 mln zł (wobec 1,8 mln w 2016 r.).

Miejsce w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka to jedna z najważniejszych obietnic wyborczych prezydenta Katowic Marcina Krupy zawarta w "Umowie z mieszkańcami Katowic".

''Jesteśmy miastem przyjaznym rodzinom. Wiemy, że nie każdy ma komfort pozostawienia małych dzieci u dziadków. By wspierać młodych rodziców i umożliwiać im powrót do pracy tworzymy nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach. Rok temu uruchomiliśmy 170 nowych miejsc - dzięki czemu jest ich dziś 789, a do końca przyszłego roku będzie ich blisko 900'' - zapowiedział w poniedziałek Krupa, cytowany w komunikacie katowickiego magistratu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum