Katowice: kto ma kreować i planować politykę zdrowotną?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2012 17:28

Kwestia, kto powinien koordynować politykę zdrowotną w regionie, była jednym z najważniejszych tematów posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Iwona Borchulska, wnioskodawczyni i inicjatorka tego spotkania, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych oraz wiceprzewodnicząca zarządu wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych zaapelowała w poniedziałek (13 lutego) w trakcie spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim o powołanie do życia zespołu osób m.in. reprezentujących stronę społeczną i pracodawców, które mogłyby zająć się wypracowaniem polityki zdrowotnej na poziomie regionalnym.

Jej zdaniem konieczne będzie wyliczenie, ile ze środków publicznych należałoby przeznaczyć na leczenie jednego mieszkańca województwa śląskiego.

- Moja propozycja dotyczy stworzenia programu, który zabezpieczałby ochronę zdrowia ze środków publicznych oraz opracowania planu ograniczającego powstawanie nowych podmiotów (które jej zdaniem zabierają "z worka" NFZ coraz więcej pieniędzy - przyp. PAP) - powiedziała PAP Borchulska.

Spotkanie uznała za obiecujące, ponieważ - jej zdaniem - zarówno wojewoda, jak i samorządowcy "mówią jednym głosem".

Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, w trakcie rozmowy z dziennikarzami przyznał, że kwestią funkcjonowania systemu zdrowia należy się zająć bardziej systemowo. Wyjaśniał, że jest przekonany, iż województwo, w tym wojewoda, powinni mieć większą możliwość kreowania polityki zdrowotnej poprzez zmianę przepisów prawa.

Wiceminister Marek Haber, który także wziął udział w spotkaniu, tłumaczył, że podobne problemy mają także inne regiony w kraju.

- Dzisiaj prawo pozwala kreować politykę zdrowotną, jej głównym kreatorem jest NFZ, natomiast możliwość planowania, zabezpieczania świadczeń zdrowotnych istnieje po stronie samorządu województwa czy też wojewody. W naszym przekonaniu te instrumenty, które mają wojewoda i marszałek powinny być zdecydowanie mocniejsze - tłumaczył dziennikarzom.

Dodał, że w grę wchodzą zmiany ustawowe oraz wprowadzenie zasad planowania i zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych, nad którymi mógłby czuwać wojewoda.

W trakcie posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego posłanka PO Beata Małecka-Libera poinformowała, że minister zdrowia obiecał, iż jeszcze w tym tygodniu dojdzie do spotkania ze śląskimi posłami m.in. w sprawie sytuacji w śląskiej służbie zdrowia.

Sytuacja finansowa w śląskich szpitalach jest - jak tłumaczyli samorządowcy i związkowcy - "trudna", "katastrofalna", wymagająca "zmian systemowych". Jak podał wojewoda śląski, zadłużenie szpitali na koniec trzeciego kwartału 2011 r. wynosi 1 mld 100 mln zł.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum