Katowice: hałas szkodzi zdrowiu, miasto edukuje o tym na stronie internetowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2019 18:40

Stronę internetową nt. hałasu w środowisku miejskim uruchomiły władze Katowic. Strona ma edukować o szkodliwości hałasu oraz prawnych i technicznych warunkach ograniczania jego emisji. Miasto chce też tą drogą informować o swoich działaniach w tej dziedzinie.

Katowice: hałas szkodzi zdrowiu, miasto edukuje o tym na stronie internetowej
Z badań wynikło, że najbardziej dokuczliwy dla mieszkańców Katowic jest hałas drogowy. Fot. PTWP/Andrzej Wawok

"Hałas stał się integralną częścią polskiej codzienności i towarzyszy nam praktycznie wszędzie - na ulicy, w zakładach pracy, a nawet w naszych domach" - zaznaczyli w środowej (6 lutego) informacji, podanej biuletynie urzędu miasta, katowiccy samorządowcy.

"Hałas jest drugim - po zanieczyszczonym powietrzu - najbardziej szkodliwym czynnikiem wpływającym na środowisko. Zaś jego długotrwały, niekorzystny wpływ na ludzi może skutkować nieodwracalnymi uszczerbkami na zdrowiu. Mimo, że bywa groźny, jego wpływ na ludzi bywa bagatelizowany, co wynikać może z niedostatecznego poziomu wiedzy w tym zakresie" - dodali.

Dlatego działający w wydziale kształtowania środowiska katowickiego urzędu miasta referat odpadów przemysłowych i ochrony powierzchni ziemi uruchomił stronę halas.katowice.eu. Zawiera ona m.in. informacje o przyczynach i rodzajach hałasu, a także o skutkach jego oddziaływania na organizmy oraz sposobach jego ograniczania.

Są tam też informacje o obowiązkach przedsiębiorców, co do przestrzegania ustalonych progów emisji hałasu czy instrumentach prawnych i administracyjnych, którymi dysponuje państwo i samorząd dla ograniczania emisji hałasu. Strona to także miejsce informowania mieszkańców o działaniach miasta dot. ograniczania poszczególnych rodzajów hałasu.

Zgodnie z przyjętym w 2017 r. katowickim programem ochrony środowiska przed hałasem, zawierającym plan działań w tym zakresie do 2022 r., narażonych na nadmierny hałas, spowodowany przede wszystkim ruchem drogowym, jest blisko 40 tys. mieszkańców tego miasta.

Wśród ujętych w programie działań są m.in. - w zakresie obniżania hałasu drogowego - kontrole dopuszczalnych prędkości jazdy (założono rozszerzanie stref z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, co również obniża poziom hałasu), montaż ekranów akustycznych przy szczególnie hałaśliwych drogach, stosowanie tzw. cichej nawierzchni i kolejne remonty dróg. Redukcja hałasu tramwajowego ma odbywać się np. poprzez szlifowanie szyn oraz modernizację sieci i taboru.

Podstawą opracowania programu na lata 2017-22 była sporządzona dwa lata wcześniej tzw. mapa akustyczna, obrazująca poziom hałasu w mieście oraz obszary przekroczenia dopuszczalnych wartości poziomu dźwięku, wraz z szacunkową liczbą osób narażonych z tego powodu na niedogodności.

Z badań wynikło, że najbardziej dokuczliwy dla mieszkańców Katowic jest hałas drogowy.

Program ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Katowice na lata 2017-2022 jest drugim opracowaniem tego typu dla stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, będącym aktualizacją podobnego programu z 2010 r.

PAP - Mateusz Babak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum