Katowice: Okręgowy Zjazd Lekarzy dyskutował o problemach środowiska

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2013 18:50

W sobotę (6 kwietnia) w Katowicach dobył się XXXII Okręgowy Zjazd Lekarzy. Delegaci dyskutowali między innymi o restrykcyjnych umowach na wystawianie recept na leki refundowane, a także o problemach związanymi z zbyt małą liczbą miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy w trybie rezydenckim oraz sposobie przeprowadzania egzaminów specjalizacyjnych.

Katowice: Okręgowy Zjazd Lekarzy dyskutował o problemach środowiska
Zjazd podjął szereg decyzji w sprawach organizacyjnych w związku ze zbliżającymi się wyborami do samorządu lekarskiego, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia br. Wystosowano także kilka apeli, w tym adresowany do Prezesa Rady Ministrów i parlamentarzystów RP w sprawie pogłębiających się od wielu lat problemów związanych z brakiem odpowiednich nakładów finansowych na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.

Zdaniem Delegatów taka sytuacja wpływa negatywnie na sposób leczenia pacjentów, ograniczając im dostęp do właściwej terapii, a także pozbawiając wielu lekarzy odpowiednich warunków udzielania świadczeń medycznych, zgodnie z ich najlepszą wiedzą i doświadczeniem.

Śląscy lekarze zaapelowali również do ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o zniesienie obowiązku zawierania przez lekarzy umów upoważniających ich do wystawiania recept na leki refundowane. "Wskazać należy, iż uprawnienie lekarzy i lekarzy dentystów do wystawiania recept wynika z istoty wykonywania zawodu lekarza i nie powinno wiązać się z innymi obowiązkami, w tym z koniecznością zawierania dodatkowych umów" - czytamy w apelu Zjazdu.

W części oficjalnej Zjazdu prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, dr Jacek Kozakiewicz, podsumował miniony rok działalności samorządu. W swoim wystąpieniu prezes szczególnie podkreślał konieczność obrony godności zawodu, zwrócił również uwagę na problemy młodych lekarzy, którzy przystępują do szkolenia i egzaminu specjalizacyjnego.

- Ogranicza się dostęp do specjalizacji zmniejszając ilość miejsc w trybie rezydenckim. Aktualnie największą grupę pediatrów w Śląskiej Izbie Lekarskiej stanowią lekarze w wieku ponad pięćdziesięciu lat. Oni wkrótce odejdą na emeryturę. Kto wówczas zajmie się małymi pacjentami, których potrzeby i bezpieczeństwo zdrowotne powinny być priorytetem dla sprawujących władzę - mówił prezes Kozakiewicz.

"Wawrzynem Lekarskim", najwyższym wyróżnieniem Śląskiej Izby Lekarskiej, został uhonorowany prof. zw. dr hab. n. med. Kazimierz Marek, specjalista chorób wewnętrznych i toksykologii klinicznej, autorytet w dziedzinie medycyny pracy.

Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach przyznała prezesowi ŚIL Jackowi Kozakiewiczowi, prestiżową nagrodę - "Diamentową Temidę 2013".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum