Kardiologia, endokrynologia, leczenie cukrzycy. MZ zapowiada szybkie ścieżki leczenia

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP05 grudnia 2022 07:10

Minister zdrowia obiecuje szybszy dostęp pacjentów do opieki specjalistycznej. Chodzi m.in. o kardiologię, endokrynologię i leczenie cukrzycy. - Wprowadzamy, na razie powoli, opiekę koordynowaną. Pozwala ona prowadzić pacjentów z chorobami, które wymagają interwencji specjalistycznej, przez lekarza rodzinnego, który sam będzie mógł skonsultować się ze specjalistą - powiedział Adam Niedzielski w poniedziałkowym "Fakcie".

Kardiologia, endokrynologia, leczenie cukrzycy. MZ zapowiada szybkie ścieżki leczenia
Minister zdrowia zapowiada szybszy dostęp do lekarzy specjalistów Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

 

Kardiologia, endokrynologia, leczenie cukrzycy. MZ zapowiada szybkie ścieżki leczenia

- Od października wprowadzamy - na razie powoli - opiekę koordynowaną. Pozwala ona prowadzić pacjentów z chorobami, które wymagają interwencji specjalistycznej, przez lekarza rodzinnego. Istotą opieki koordynowanej jest to, że porada specjalistyczna nie będzie oznaczała dla pacjenta konieczności chodzenia do innej przychodni, szukania, gdzie tego specjalistę można znaleźć. To lekarz rodzinny będzie mógł zadzwonić do specjalisty i skonsultować swoje wątpliwości  - poinformował minister zdrowia.

Dodał, że jest kilka wybranych specjalizacji, w których chcemy, by ścieżka opieki koordynowanej gwarantowała szybszy dostęp. To: kardiologia, endokrynologia, leczenie cukrzycy.

- To są te choroby i dolegliwości, które wybraliśmy jako najczęściej się pojawiające. W pozostałych przypadkach koncept opieki koordynowanej będzie się rozszerzał - mówię o onkologii, gdzie mamy rozwiązanie w Krajowej Sieci Onkologicznej czy o kardiologii i Krajowej Sieci Kardiologicznej. To będą rozwiązania, które będą promowały szybkie ścieżki dla pacjentów  - dodał.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze