×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kardiologia. AHP inwestuje w uzdrowisko i rehabilitację pacjentów sercowo-naczyniowych

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia24 września 2021 13:03Aktualizacja: 24 września 2021 13:04

Kardiologia. Realizację programu kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale serca (KOS-Zawał) poszerzymy o nasze kolejne ośrodki. Rozpoczniemy też modernizację i rozwój Uzdrowiska Ustroń - zapowiadają szefowie grupy AHP.

Kardiologia. AHP inwestuje w uzdrowisko i rehabilitację pacjentów sercowo-naczyniowych
Rehabllitacja kardiologicżna ma w Uzdrowisku Ustroń FOT. PTWP
  • Województwo śląskie stało się ewenementem w skali kraju pod względem tworzenia systemu skoordynowanej opieki nad pacjentami kardiologicznymi
  • Na ośrodki w tym regionie przypada aż ponad 50 proc. świadczeń w ramach ramach programu KOS-Zawał. Udział pozostałych województw w jego realizacji to średnio tylko po ok. 10 proc. - mówi prof. Krystian Wita, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii
  • Rehabilitacja po zawałach w istotnym stopniu poprawia wyniki leczenia. Dlatego będziemy nadal inwestować w rozwój Uzdrowiska Ustroń - informuje dr Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny American Heart of Poland

Podczas wrześniowej konferencji w Ustroniu pt. „Inwestycja w zdrowie inwestycją w Śląsk”, zorganizowanej z okazji 20-lecia Polsko- Amerykańskich Klinik Serca (American Heart of Poland - AHP) eksperci wskazywali na kluczowe dla wyników terapii znaczenie kompleksowej, opartej o najwyższe standardy jakości, opieki nad pacjentami kardiologicznymi.

KOS-Zawał. Ten program jest także sukcesem śląskiej kardiologii

Województwo śląskie stało się ewenementem w skali kraju pod względem tworzenia systemu skoordynowanej opieki medycznej na tymi pacjentami. Przykładem jest poziom realizacji w tym regionie programu kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale serca (KOS-Zawał).

- W moim przekonaniu KOS-Zawał jest przede wszystkim sukcesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (przygotowało ten program - red.) oraz ośrodków kardiologicznych w woj. śląskim, na które przypada aż ponad 50 proc. świadczeń w ramach ramach tego programu. Udział pozostałych województw w realizacji KOS-Zawał to średnio tylko po ok. 10 proc. - podkreślił podczas konferencji w Ustroniu prof. Krystian Wita, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii w woj. śląskim, dyrektor ds. medycznych Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

- Już kilka lat temu, zanim wprowadzono program KOS-Zawał, wdrożyliśmy w AHP koncepcję polegającą na uzupełnieniu leczenie pacjentów w ośrodkach kardiologii inwazyjnej oraz po operacjach kardiochirurgicznych o szybką i skuteczną rehabilitację - mówił dr Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny American Heart of Poland.

Dodaje: - Nasi pacjenci już w czwartej-piątej dobie po zabiegu kardiochirurgicznym trafiają do ośrodka wczesnej rehabilitacji kardiologicznej w Ustroniu. W istotnym stopniu poprawia to wyniki leczenia - zarówno krótkoterminowe, jak i odległe. Właśnie dlatego AHP będzie nadal inwestować w rozwój Uzdrowiska Ustroń.

- Znaczną poprawę wyników leczenia pacjentów po przebytym zawale widzimy również w programie KOS-Zawał, w którym oczywiście również uczestniczymy. Czynimy starania, aby jego realizację poszerzyć na kolejne nasze ośrodki, między innymi w województwach podkarpackim i opolskim. Wierzymy, że nastąpi to jeszcze w tym roku - powiedział dr Paweł Kaźmierczak.

Żeby nie było powikłań. Podstawą jest skuteczna rehabilitacja

Także prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu potwierdza, że śląska kardiologia nadal dynamicznie się rozwija. - W woj. śląskim funkcjonuje kilkanaście ośrodków leczących zawały serca. Co bardzo, ważne - placówki te współpracują, przekazują sobie wzajemnie wiedzę i doświadczenia - zaznacza prof. Gąsior.

Z kolei prof. Andrzej Bochenek, słynny kardiochirurg, współzałożyciel Polsko- Amerykańskich Klinik Serca i wykładowca akademicki, zwraca uwagę na wyjątkowe osiągnięcie kardiochirurgii w województwie śląskim, w tym także AHP, jakim jest wypracowanie modelu, dzięki któremu każdy pacjent po operacji kardiochirurgicznej trafia pod specjalistyczną opiekę rehabilitacyjną.

- Kiedy najpierw, po kilku dniach, wypisujemy pacjenta z oddziału kardiochirurgicznego, a następnie po 30 dniach z rehabilitacji w uzdrowisku, jestem pewien, że taka osoba jest odpowiednio wyedukowana. Dzięki temu - oczywiście jeśli po wypisie pacjent zastosuje się do naszych zaleceń - nie będzie musiał chodzić po poradniach, aby leczyć powikłania. Potrzebne będą już tylko okresowe kontrole - wyjaśnia prof. Bochenek.

O planach rozwoju infrastruktury Uzdrowiska Ustroń, które od 10 lat działa ramach w grupy American Heart of Poland, mówił Adam Szlachta, prezes zarządu AHP. Przypomniał, że to właśnie w Uzdrowisku Ustroń na Górnym Zawodziu 20 lat temu, wybitni profesorowie wpadli na pomysł założenia prywatnej kliniki kardiologicznej.

Podczas konferencji w Ustroniu pt.
Podczas konferencji w Ustroniu pt.

Będzie rozwój i modernizacja Uzdrowiska Ustroń

- Dziesięć lat później grupa American Heart of Poland stanęła przed wyzwaniem prywatyzacji uzdrowiska. Przyświecała jej myśl, że sieć leczenia kardiologicznego w różnych miejscach na mapie Polski będzie miała swoją kontynuację w Uzdrowisku Ustroń - powiedział prezes Szlachta i dodał, że Uzdrowisko Ustroń w ciągu roku ma średnio 96 proc. zajętości łóżek, a liczba chętnych na przyjazd do Ustronia rośnie.

- Dlatego, po dogłębnych analizach podjęliśmy decyzję, by kontynuować dzieło wielkich architektów Ustronia. Grupa American Heart of Poland zdecydowała się na rozwój i modernizację kompleksu uzdrowiskowego, zgodnie z historycznymi planami. Patrząc z perspektywy pacjentów, społeczeństwa, systemu opieki zdrowotnej, uważam że nie ma lepszego momentu na podjęcie takich kroków - mówił podczas konferencji Adam Szlachta.

Podstawą modernizacji kompleksu będzie pierwotna wizja architektoniczna Uzdrowiska Ustroń i kontynuacja historycznego projektu wybitnych architektów: Henryka Buszko i Aleksandra Franty. Nad realizacją projektu czuwać będzie Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Czytaj też: Niepokojący raport o polskiej kardiologii. Zmarło o 17 proc. pacjentów więcej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze