Karczewski: najwyższa pora, aby protestujący opuścili Sejm

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2018 13:18

Najwyższa pora, by protestujący niepełnosprawni i ich opiekunowie opuścili Sejm; wszystkie ich postulaty zostały zrealizowane; dalsze rozmowy powinny się toczyć w Radzie Dialogu Społecznego - powiedział we wtorek (15 maja) marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Fot. archiwum

Karczewski był pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej o trwający w Sejmie protest osób niepełnosprawnych w kontekście zbliżającego się Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, które pod koniec maja odbędzie się w Sejmie i Senacie.

Marszałek zapewnił, że politykom PiS "bardzo zależy" na zakończeniu protestu. Według niego "wszystkie postulaty" niepełnosprawnych, "zostały tak naprawdę zrealizowane". - Już najwyższa pora, żeby panie (osoby protestujące) opuściły Sejm, a dialog toczył się dalej - podkreślił Karczewski. Jego zdaniem, rozmowy na temat dalszej pomocy niepełnosprawnym powinny być kontynuowane w Radzie Dialogu Społecznego.

Karczewski został też zapytany o incydent z udziałem uczestniczki Powstania Warszawskiego i wieloletniej nauczycielki szkoły specjalnej Wandy Traczyk-Stawskiej, która chciała w piątek odwiedzić protestujących w Sejmie; nie została jednak wpuszczona. - Wiem, że ta pani została przeproszona, że przedstawiciel Sejmu był i przeprosił - powiedział Karczewski. W jego ocenie, niewpuszczenie Traczyk-Stawskiej to wynik "nieporozumienia".

Po koniec maja Sejm i Senat będą miejscem międzynarodowej debaty parlamentarnej o aktualnych wyzwaniach i zagrożeniach dla współczesnego bezpieczeństwa światowego. W tych dniach w Warszawie odbędzie się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także delegatów z krajów stowarzyszonych i obserwatorów.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy od 18 kwietnia protestują w Sejmie domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Chodzi o zrównanie renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy. W środę Sejm uchwalił ustawę, która zakłada, że renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.

Drugi postulat to wprowadzenie dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przedstawili w poniedziałek kolejną propozycję w tej sprawie: od września 2018 r. 250 złotych, od stycznia 2019 roku - dodatkowo 125 złotych i od stycznia 2020 r. również 125 złotych, co dałoby w sumie 500 złotych.

Protestujący podkreślali w ostatnich dniach, że ustawa dot. szczególnych rozwiązań dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności nie spełnia ich postulatu dodatku rehabilitacyjnego w postaci 500 zł gotówki. Propozycję rządu nazywali "manipulacją" i podkreślali, że oczekują "żywej gotówki", nie zaś świadczeń rzeczowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum