Karczewski apeluje o nadzwyczajne posiedzenie Senatu. Chodzi o ustawę ws. koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2020 09:40

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) zaapelował we wtorek (3 marca) o szybkie zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Senatu w celu rozpatrzenia ustawy ws. koronawirusa. Zwrócił się też do senatorów PO "by nie próbowali blokować" ustawy poprawkami.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski Fot. Sławomir Kaczorek/Wikimedia Commons

W poniedziałek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Za ustawą głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. Projekt ustawy przygotował rząd.

"Sejm przyjął dobre i potrzebne przepisy w związku z zagrożeniem koronawirusem. Teraz czas na @PolskiSenat i szybkie zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia. Apeluję by senatorowie PO nie próbowali blokować projektu poprawkami, tak jak w przypadku 13 emerytury" - napisał we wtorek Karczewski na Twitterze.

Czytaj: Sejm uchwalił specustawę ws. szczególnych rozwiązać związanych z koronawirusem - szczegóły

Uchwalona w poniedziałek ustawa zakłada m.in., że pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Przyznaje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Ustawa przewiduje możliwość dokonywania zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, bez stosowania prawa zamówień publicznych. Określa także m.in. zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń. W skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Ustawa ma wejść w życie w dzień po ogłoszeniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum