Kandydat PiS na premiera rządu technicznego o zmianach w systemie ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2013 14:49

Dostępność usług stomatologicznych dla dzieci, większa przejrzystość w tworzeniu listy leków refundowanych, dofinansowanie z budżetu najdroższych procedur - to niektóre propozycje zmian proponowanych w systemie ochrony zdrowia przez prof. Piotra Glińskiego, kandydata PiS na premiera rządu technicznego.

Kandydat PiS na premiera rządu technicznego o zmianach w systemie ochrony zdrowia
Prof. Gliński przedstawił na poniedziałkowej konferencji prasowej dr. hab. n. med. Krzysztofa Krajewskiego-Siudę jako swego eksperta ds. zdrowia. Gliński ocenił, że obecny kryzys systemu ochrony zdrowia wynika z wieloletnich zaniechań i wymaga reformy.

Wskazał m. in. na problemy kolejek do specjalistów i zadłużenie szpitali. W tym kontekście kandydat PiS na premiera zaproponował nowy model funkcjonowania lekarzy rodzinnych i opieki geriatrycznej oraz zmianę w wycenie świadczeń zdrowotnych. - Zmiana sposobu płacenia na podstawową opiekę zdrowotną mogłaby przynieść poprawę, a więc płacenie za aktywność lekarza, a nie za samo jego "bycie" - tłumaczył.

Za konieczne uznał też wprowadzenie powszechnej dostępności usług stomatologicznych dla dzieci; stworzenie sieci szpitali (pomysł zakłada m.in., że działające w jednym regionie szpitale będą ściśle ze sobą współpracowały - wspólnie zamawiały leki i sprzęt, a także nie dublowałyby swych usług), wprowadzenie większej przejrzystości w tworzeniu listy leków refundowanych. Zaproponował również dofinansowanie z budżetu szczególnie kosztownych procedur.

Krajewski-Siuda przedstawił reformy, które powinny być zrealizowane w dalszej perspektywie. Opowiedział się za pozostawieniem NFZ, ale z możliwością wyboru ubezpieczyciela: jego propozycja zakłada działanie konkurujących ze sobą funduszy.

Ekspert zaproponował również wprowadzenie trzech filarów ubezpieczeń. W pierwszym część obowiązkowej składki byłaby zarządzana przez NFZ i konkurujące ze sobą fundusze. Środki trafiałaby m.in. na podstawową opiekę zdrowotną, opiekę ambulatoryjną, refundację leków.

Drugi filar obejmowałby procedury specjalistyczne, kliniczne, programy lekowe, leczenie psychiatryczne. Częścią składki w tym filarze zarządzałby wyłącznie NFZ.

Trzeci filar - według założeń Krajewskiego-Siudy - zawierałby ubezpieczenia dodatkowe.

Ekspert ds. zdrowia rządu technicznego postulował ponadto, by szpitale zostały spółkami non-profit oraz zastąpienie systemu ordynatorskiego systemem konsultanckim, co umożliwiłoby wolny wybór lekarza w szpitalach.

Krajewski-Siuda zaproponował też powołanie Narodowego Funduszu Promocji Zdrowia, który współfinansowałby programy samorządów dotyczące promocji zdrowia i profilaktyki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum