PAP/Rynek Zdrowia | 05-02-2015 14:08

Kandydat Duda o ochronie zdrowia: brakuje lekarzy i dialogu

Służba zdrowia nie funkcjonuje dobrze, nie zapewnia obywatelom podstawowego, sprawnego dostępu do opieki zdrowotnej, co prowadzi do wielu tragedii - uznał kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Dodał, że brakuje dialogu dotyczącego sposobów poprawy trudnej sytuacji w tej dziedzinie.

Duda brał w czwartek (5 lutego) udział w debacie zatytułowanej "Dobra zmiana w służbie zdrowia" w siedzibie warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego.

PiS, który zorganizował debatę, zaprosił do dyskusji m.in. sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła, szefową "Solidarności" ochrony zdrowia Marię Ochman, Adama Sandauera ze stowarzyszenia "Primum non nocere", szefa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztofa Bukiela, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Teresę Kuziarę, a także przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego oraz pacjentów.

W ocenie Dudy sprawa funkcjonowania publicznej służby zdrowia powinna być pierwszoplanowa dla władz, także dla prezydenta. Zaznaczył, że pacjenci są podzieleni na bogatszych i tych biedniejszych, którzy mają ograniczony dostęp do leczenia. - Musi być zapewniona dostępność. Sytuacja nabrzmiewa - ocenił.

Kandydat PiS zwrócił uwagę, że za mało lekarzy i pielęgniarek przypada na pacjentów, mówił też m.in. o stałej rotacji personelu medycznego w placówkach zdrowotnych, złej sytuacji finansowej pielęgniarek, nadmiernej biurokracji. - To sytuacje, które powinny być powstrzymywane - podkreślił. Za niedopuszczalne uznał "urynkowienie" systemu ochrony zdrowia.

Duda ocenił, że "brakuje dialogu ws. służby zdrowia". Jego zdaniem powinien on być inicjowany przez obecnego prezydenta Bronisław Komorowskiego, co jednak - jak zauważył - się nie dzieje.

Politycy PiS zaprosili na debatę ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i przedstawicieli Kancelarii Prezydenta. Nie pojawili się oni jednak na spotkaniu.