Kandydaci do PE wyjątkowo zgodni: należy wspierać polski przemysł farmaceutyczny

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2019 15:31

Zdaniem ponad 71 proc. polskich kandydatów do Parlamentu Europejskiego, kluczowym elementem budowania bezpieczeństwa lekowego państwa jest systemowe wsparcie krajowego przemysłu farmaceutycznego.

Kandydaci do PE wyjątkowo zgodni: należy wspierać polski przemysł farmaceutyczny
Kandydaci na europarlamentarzystów są zgodni, że krajowi producenci leków powinni być wspierani przez rząd Fot. Archiwum

Wskazują na to wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF). Związek otrzymał odpowiedzi od 42 kandydatów do Parlamentu Europejskiego reprezentujących wszystkie komitety wyborcze.

Zdaniem 86 proc. kandydatów do Europarlamentu, bezpieczeństwo lekowe rozumiane jako gwarancja dostępności produktów leczniczych w takich ilościach, w jakich potrzebują pacjenci, to istotny problem, a 71 proc. z nich uważa, że kluczowym warunkiem jego zapewnienia jest rozwój rodzimego przemysłu farmaceutycznego.

Kandydaci na europarlamentarzystów są zgodni, że krajowi producenci leków powinni być wspierani przez rząd. 71 proc. ankietowanych uważa, że to kluczowe działanie rządu w zapewnianiu Polakom dostępu do leków.

Według 40 proc. startujących w wyborach do PE największą zaletą krajowej produkcji leków jest uniezależnienie się od importu, a 26 proc. wskazuje na przystępne ceny. Na pytanie o jakość leków produkowanych w Polsce, 85 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest ona na europejskim poziomie.

Kandydaci do Europarlamentu popierają ideę systemowego wsparcia dla krajowego przemysłu farmaceutycznego. Bezpośrednie poparcie dla Refundacyjnego Trybu Rozwojowego wyraziło 71 proc. zapytanych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum