Kandydaci Nowoczesnej: samorządy nie powinny zostać same w walce ze smogiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2015 19:51

Samorządy nie powinny zostać same w walce ze smogiem, programy wymiany pieców węglowych powinny być wspierane przez budżet państwa - mówił w sobotę Jerzy Meysztowicz, lider krakowskiej listy kandydatów do Sejmu Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Kandydaci Nowoczesnej: samorządy nie powinny zostać same w walce ze smogiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem kandydatów Nowoczesnej, jeśli utrzyma się obecne tempo wymiany pieców węglowych, to ostatni z nich zniknie z Krakowa dopiero za 20 lat. - Działania prowadzone przez miasto są dobre, ale zbyt wolne. Likwidację pieców węglowych należy przyśpieszyć - uważa Meysztowicz.

Jak wyliczył, koszty społeczne smogu np. leczenie schorzeń spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, to 450 mld zł w ciągu 30 lat. - Inwestycja w likwidację palenia węglem, to najlepsza inwestycja, bo każda złotówka zainwestowana w ten proces, daje 11 zł zysku - mówił Meysztowicz.

Dodał, że największym beneficjentem poprawy jakości powietrza jest NFZ, ZUS, a więc budżet państwa. - Wydatki nie mogą być tylko po stronie samorządów. Samorząd wojewódzki i samorząd miejski muszą liczyć na wsparcie budżetu państwa i o to będziemy zabiegać - powiedział Meysztowicz.

- Cieszymy się, że pan prezydent Duda, pod naciskiem krakowian, podpisał tzw. ustawę antysmogową, bo jeszcze kilka tygodni temu kandydatka PiS na premiera pani Beata Szydło twierdziła, że ta ustawa doprowadzi do ruiny polskie górnictwo, co jest nieprawdą, bo zaledwie 10 proc. wydobywanego węgla jest przeznaczone do spalania w piecach - mówił Meysztowicz. Dziękował wszystkim aktywistom, którzy zaangażowali się w działania, by przekonać prezydenta RP do podpisania ustawy.

Dodał, że zakaz palenia węglem w piecach domowych nie oznacza, że wszyscy się do niego zastosują. - Ludzie zmienią sposób ogrzewania domu tylko wtedy, kiedy im się będzie to opłacało - podkreślił.

Ugrupowanie Nowoczesna postuluje dopłaty dla najbiedniejszych rodzin, które po zmianie systemu ogrzewania będą ponosiły wyższe koszty (program taki już obowiązuje w Krakowie - PAP), połączenie wymiany pieców z termoizolacją budynków oraz rozwój sieci parkingów park and ride.

Jak mówił Meysztowicz, Nowoczesna wspiera inicjatywę wojewody małopolskiego i krakowskich uczelni, w tym AGH, która ma na celu powołanie na dawnych terenach Huty Sendzimira ośrodka badawczego, zajmującego się innowacyjnymi rozwiązaniami, tak by polski węgiel był wykorzystywany po przeróbce jako alternatywne źródło energii i element procesów chemicznych.

Kandydaci Nowoczesnej zapowiedzieli, że rozdadzą krakowianom 25 tys. "antysmogowych" maseczek.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek tzw. ustawę antysmogową. Uchwalona 5 sierpnia przez Sejm nowelizacja "Prawa ochrony środowiska" zakłada m.in., że samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów. Sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał będą mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania.

Sejmiki będą mogły uchwalić też zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie. Będzie jednak trzeba określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami. Sejmik będzie mógł też ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku oraz określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów. Zmiany mają na celu to, by uchwały sejmików nie były później kwestionowane przez sądy administracyjne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum