Kancelaria Prezydenta RP: projekt ustawy ws. sieci Centrów Zdrowia 75+ na początku 2020 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2019 09:00

W Kancelarii Prezydenta trwają prace na systemową zmianą dot. opieki nad osobami po 75 roku życia; projekt ustawy w tej sprawie trafi do Sejmu na początku 2020 roku; zgodnie z nim powstanie sieć Centrów Zdrowia 75+ - zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha

Na zdj. członkowie Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz minister Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP. Fot. Daniel Kuropaś

Kancelarii Prezydenta RP trwają prace nad przedstawioną przez Narodową Radę Rozwoju w ramach sekcji ochrony zdrowia koncepcją Centrum Zdrowia 75+. - Pracowano nad nią bez mała przez rok. Polega ona na systemowej zmianie prawa, jeżeli chodzi o kwestie związane z koordynacją różnych działań podejmowanych wobec osób, które ukończyły 75 rok życia - powiedział prezydencki minister.

Czytaj więcej: Geriatria Plus: pomysł świetny, ale „kto będzie w tych centrach pracował”?

Jak dodał, u podstaw tej koncepcji stoi zobowiązanie konstytucyjne dotyczące szczególnej opieki m.in. nad osobami starszymi, co wprost jest wyrażone w konstytucji. - W art. 68 mamy wprost zapisane, że władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Zaznaczył, że w najbliższych latach w wiek powyżej 75 lat będą wchodzić osoby z wyżu demograficznego po drugiej wojnie światowej, co będzie skutkowało skokowym wzrostem liczby osób w tym wieku. - Z drugiej strony są prognozy mówiące, że odsetek osób starszych w społeczeństwie będzie wzrastał. Do 2050 roku ponad 15 proc. obywateli to będą osoby w takim wieku - dodał Mucha.

W związku z tym, podkreślił, pojawia się kwestia zapewnienia oferty usług dla starszych obywateli, by mogli zachować sprawność i być w swych środowiskach domowych aktywni, a także kwestia odpowiedniego przygotowania jednostek ochrony zdrowia czy polityki społecznej.

Mucha wyjaśnił, że koncepcja Centrum Zdrowia 75+ składa się z dwóch filarów: pierwszy to sieć oddziałów geriatrycznych, drugi - sieć Centrów Zdrowia 75+, prowadzących opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową.

- Zgodnie z koncepcją przygotowywaną w Kancelarii Prezydenta, na poziomie powiatów mają być powoływane Centra Zdrowia 75+, jedno centrum na 100-120 tys. mieszkańców. Praca centów ma być skoordynowana przez odziały geriatryczne - wyjaśnił prezydencki minister.

Mucha zaznaczył, że koncepcja ta została przedstawiona na niedawnej konferencji, która odbyła się a Pałacu Prezydenckim. - Obecnie jesteśmy na etapie prac przygotowawczych i taka wielka systemowa zmiana to miałaby być ustawa, którą chcielibyśmy na początku przyszłego roku skierować do prac parlamentarnych - zapowiedział minister.

Docelowy koszt programu Centrum Zdrowia 75 plus to 1 mld 200 mln zł rocznie. Byłby to 1 proc. budżetu NFZ. Źródłem finansowania ma być budżet państwa. 

Marzena Kozłowska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum