Kancelaria Premiera opublikowała projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 - szczegóły

Autor: KPRM, JW/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2020 12:40

We wtorek (8 grudnia) po godz. 12. na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowany został projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 12 lat. Do 12 grudnia każdy może zgłosić swoje uwagi do projektu, a 15 grudnia rząd planuje przyjąć gotową strategię.

Kancelaria Premiera opublikowała projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 - szczegóły
Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowany został projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Fot. KPRM

Cały dokument dostępny jest pod nazwą: projekt narodowej strategii szczepień.

Jak podano w dokumencie, podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek: bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej ilości, w najkrótszym czasie, darmowych, dobrowolnych i łatwo dostępnych.

Do soboty (12 grudnia) będą zbierane uwagi do projektu. Na ich podstawie dokument będzie "ulepszany" - tak żeby 15 grudnia mógł zostać przyjęty przez Radę Ministrów.

Dokument składa się z 9 rozdziałów opisujących m. in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień.

Propozycje zmian w programie szczepień będzie można przesyłać pod adresem strony: konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl.

"Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2. Jest nadzieją na powrót do normalności. Wdrożenie masowych szczepień, przy wysokim procencie osób zaszczepionych, spowoduje powrót do pełnej funkcjonalności służby zdrowia, podniesie efektywność i stabilizację gospodarczą, co wiąże się z szybkim i dynamicznym wzrostem PKB. To także powrót na stałe do trybu stacjonarnego nauczania, czyli do realizowania zadań edukacyjnych bez zakłóceń przez dzieci szkół podstawowych i średnich, a także studentów na uczelniach wyższych" - czytamy w rządowym dokumencie.

Jak zaznaczają autorzy, masowy program szczepień jest jednym z największych wyzwań planistycznych, organizacyjnych i logistycznych od kilku dekad w zakresie zdrowia Polaków.

Przyjęcie szczepionki będzie potwierdzony przez specjalny system i będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie). Osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną
koronawirusem.

"W strategii szczepień przeciw COVID-19 mogą być wykorzystane różne rodzaje szczepionek: mRNA, wektorowe oraz podjednostkowe" - czytamy. Wszystkie wykorzystują białko S (spike) SARS-CoV-2 jako główny antygen, który pobudza organizm do wytworzenia zarówno odpowiedzi odpornościowej w postaci przeciwciał neutralizujących, jak i odpowiedzi komórkowej. Szczepionki podawane będą domięśniowo, a schemat szczepienia obejmie podanie 2 dawek w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki.

Czytamy też, że szczepionki mRNA zawierają informację genetyczną pozwalającą na produkcję w komórce wybranych białek patogenu, które następnie są prezentowane na powierzchni komórek naszemu układowi immunologicznemu.

"mRNA nie wnika do jądra komórkowego, gdzie znajduje się DNA (materiał genetyczny) i nie może wpływać na genom osoby zaszczepionej. Cząsteczka RNA po wytworzeniu białka ulega szybkiej degradacji. W odpowiedzi na szczepionkę, układ immunologiczny wytwarza odpowiedź, która uniemożliwia namnażanie się wirusa i chroni przed chorobą. Szczepionka nie zawiera aktywnego wirusa, który mógłby wywołać chorobę. Zaletą szczepionek mRNA jest wysoka immunogenność, czystość produktu, brak konieczności stosowania adiuwantów, możliwość szybkiej produkcji dużej liczby dawek" - dowiadujemy się z dokumentu.

Dokument informuje ponadto, że według stanu na 7 grudnia 2020 r. KE podpisała 6 umów zakupu z wyprzedzeniem: z firmą Astra Zeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Pfizer/BioNTech (11 listopada) oraz CureVac oraz Moderna. Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z tych umów:

- Astra Zeneca: 16 mln dawek
- Janssen Pharmaceutica NV/Johnson&Johnson: 16,98 mln dawek
- Pfizer/BioNTec: 16,74 mln dawek
- CureVac 5,72 mln dawek
- Moderna 6,69 mln dawek

Łącznie Polska kupi więc 62,141 mln dawek za kwotę ok. 2,4 mld zł.

Za poprawność i efektywność dystrybucji odpowiadać będzie Agencja Rezerw Materiałowych, która skoordynuje proces. Dystrybucja i logistyka będą podlegały także szczególnemu nadzorowi GIF. Ma to na celu m.in. wykluczenie ryzyka kradzieży lub fałszerstwa szczepionek.

W puli szczepionek dostępnych dla Polski przewiduje się zarówno szczepionki wymagającego standardowego zimnego łańcucha, czyli stałej kontrolowanej temperatury 2-8°C w procesie przechowywania oraz transportu, a także szczepionki bazujące na mRNA wymagające ultra niskich temperatur (-75°C) przy przechowywaniu powyżej 5 dni.

Transze szczepionek od poszczególnych producentów zostaną podzielone w taki sposób, aby zabezpieczyć obydwie wymagane do zaszczepienia dawki z jednej dostawy. Pozwoli to uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z ewentualnymi nieterminowymi dostawami. 

Jak przypomina KRM, szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Do 29 grudnia planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich; proces zakończy się wydaniem decyzji przez Komisję Europejską.

Rejestracja powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum