Kanada: zaostrzenie przepisów antynikotynowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2010 12:04

Życie palaczy w Kanadzie jest coraz cięższe. Zarząd parków w Vancouver, nie tak dawno goszczącym tłumy kibiców zimowej olimpiady, przegłosował zakaz palenia w parkach.

Kanada: zaostrzenie przepisów antynikotynowych

Według kanadyjskich mediów, palacze mają jeszcze kilka miesięcy na pozbycie się nawyku palenia w publicznych miejscach, będących własnością zarządu parków, czyli także na plażach czy placach zabaw. Zakaz zacznie obowiązywać od początku września.

Wówczas palacz naruszający zakaz i złapany na gorącym uczynku będzie musiał zapłacić karę - od 250 do 300 dolarów kanadyjskich (700-840 zł). Miejsc, w których palacze powinni się powstrzymać od wyciągania paczki papierosów, jest około 200 - obliczyła agencja The Canadian Press. Do tego dochodzi 18 kilometrów plaż.

Gazeta Vancouver Sun przypomniała, że Vancouver jest kolejnym z kanadyjskich miast, w których w publicznych parkach wprowadzono zakaz palenia. Jest wśród nich na przykład olimpijskie Whistler.

Vancouver Sun cytował przypadki, o których opowiadali zwolennicy zakazu palenia w parkach: kobiety chorej na astmę, która domaga się możliwości korzystania z parków bez narażania się na bierne palenie, czy lekarza, który podczas porannego joggingu musi omijać palaczy. Jednak dziennik cytował też wątpliwości, czy zakaz będzie przestrzegany.

The Canadian Press zwróciła uwagę, że choć w wielu publicznych miejscach w Vancouver będzie obowiązywać zakaz palenia, to jednak nie będzie on dotyczył na przykład Vancouver Art Gallery. A jest to miejsce, gdzie w miniony wtorek spotkali się, podobnie jak w wielu innych miastach Kanady, zwolennicy legalizacji marihuany.

Zakaz palenia w Vancouver nie będzie prawdopodobnie kłopotem dla większości mieszkańców. Jak podawała telewizja CTV, prawie 90 proc. mieszkańców prowincji Kolumbia Brytyjska nie pali. W Toronto zaś (prowincja Ontario) zakazu palenia w parkach co prawda nie ma, jednak od początku czerwca 2006 roku nie można palić „pod dachem”, czyli palacze nie zaciągną się dymkiem w żadnej restauracji czy kawiarni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum