Kampania wyborcza: Andrzej Duda chce rzetelnej dyskusji o in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2015 15:59

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda apelował w czwartek o rzetelną dyskusję o in vitro Zarzucił PO, że wykorzystuje tę sprawę i prowadzi polityczną nagonkę. Według Dudy państwo powinno raczej stawiać na leczenie niepłodności, a nie na in vitro, które leczeniem niepłodności nie jest.

Kampania wyborcza: Andrzej Duda chce rzetelnej dyskusji o in vitro
Fot. Archiwum

Kandydat PiS spotkał się z sołtysami w Kłonówku k. Radomia na Mazowszu. Na konferencji prasowej po spotkaniu zarzucił "obozowi rządzącemu", że kwestię in vitro "wyciąga zawsze, gdy ma jakiś problem, po to, by odsuwać na bok realne problemy, które dotyczą większości społeczeństwa".

- Ta sprawa jest obecnie wykorzystywana politycznie głównie przez Platformę Obywatelską do tego, by wzniecać społeczny niepokój i szukać argumentów do zwalczania konkurencji politycznej - uznał Duda pytany o stanowisko dotyczące in vitro.

Przekonywał, że problem jest poważny i powinien być załatwiony zgodnie z przekonaniami większości polskiego społeczeństwa. Jak zaznaczył, w grę wchodzą także przekonania religijne. Sam - mówił - jako człowiek wierzący jest "zdecydowanie przeciwny" metodzie in vitro realizowanej w obecnym kształcie.

Duda zaznaczył, że państwo polskie powinno postawić na skuteczne metody leczenia niepłodności i to je powinno dofinansowywać. Tymczasem "in vitro nie jest metodą leczenia niepłodności" - podkreślił kandydat PiS. W jego ocenie problem z in vitro polega także na skuteczności tej metody, która wynosi jedną trzecią. Duda dodał, że in vitro jest bardzo lukratywne dla tych, którzy się nim zajmują. - Niestety in vitro to w ogromnym stopniu oszustwo - podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum