Kampania społeczna: rodzice niepełnosprawnych dzieci chcą pracować zawodowo

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2014 13:35

''Jestem mamą. Nie rehabilitantką. Jestem tatą. Nie terapeutą.'' - pod takimi hasłami ruszyła kampania społeczna na rzecz równych szans rodziców dzieci niepełnosprawnych w powrocie na rynek pracy.

Po urodzeniu się dziecka z niepełnosprawnością jego rodzice najczęściej nie są w stanie zapewnić dla niego specjalistycznej opieki.

- W związku z tym jeden z rodziców nie wraca do pracy, a swoją uwagę i czas poświęca jedynie dziecku. Jednocześnie rodzice nie są w stanie wyegzekwować należnej rehabilitacji i muszą finansować ją z własnych środków, o ile ich na to stać, a do tego są osobiście zaangażowani w jej prowadzenie - mówi Joanna Piwowońska koordynatorka projektu Fundacji Imago i Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego.

Jak zaznacza, rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, aby w ogóle myśleć o podjęciu pracy, muszą mieć pewność, że ich dziecko jest pod należytą opieką i rozwija się prawidłowo: - Niestety barierą często okazuje się otoczenie, które skutecznie zniechęca ich do egzekwowania swoich praw, choćby w przypadku, gdy rodzice chcą umieścić dziecko w szkole rejonowej a nie specjalnej - dodaje Piwowońska.

W ramach projektu funkcjonuje bezpłatna infolinia, w której rodzice mogą zgłaszać swoje indywidualne problemy z zakresu orzecznictwa, rehabilitacji, edukacji, pomocy społecznej i prawa pracy. Ponadto na stronie: www.pomocdlarodzicow.pl pobrać mogą informator i wzory pism, przydatnych przy załatwianiu podstawowych spraw, związanych z zaspokojeniem potrzeb dziecka (opieki, rehabilitacji czy leczenia).

Pracownicy Fundacji zamierzają również wyjść naprzeciw rodzicom, organizując dla nich 15 spotkań informacyjnych w 5 miastach, które w części będą transmitowane  w Internecie. Ponadto do 2 tysięcy placówek organizatorzy wysłali materiały informacyjne związane z kampanią.

Według wyliczeń dr Pawła Kubickiego z SGH różnica w wydatkach państwa pomiędzy rodzicem, który rezygnuje z pracy i pobiera świadczenie pielęgnacyjne, a rodzicem, który pracuje na pół etatu, wynosi ponad milion złotych. Rodzic ze świadczeniem pielęgnacyjnym nie może go łączyć z pracą zarobkową, pozostaje w domu, sprowadzony wyłącznie do roli opiekuna własnego dziecka Bardzo szybko ulega wypaleniu, wkracza w świat wykluczonych społecznie.

Według badań GUS w Polsce żyje ponad 560 tys. rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi, z czego ponad 350 tys. to rodziny pełne, a ponad 210 tys. niepełne. W rodzinach pełnych tylko w 42 proc. przypadków aktywnych zawodowo jest oboje rodziców.

W co trzeciej rodzinie pełnej jeden rodzic rezygnuje z pracy, by zająć się dzieckiem. Z reguły jest to mama (75 proc.), rzadziej tata (25 proc.). W co czwartej rodzinie pełnej oboje rodziców nie pracuje. Z kolei w rodzinach niepełnych biernych zawodowo jest 74 proc. rodziców (z tego 89 proc. to samotne matki, a 11 proc. to samotni ojcowie).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum