Kampania społeczna: dowiedzmy się, czym jest stwardnienie rozsiane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 września 2013 19:01

Po raz szósty ruszyła kampania Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego "SyMfonia Serc", która ma podnieść wiedzę społeczeństwa na temat tej choroby. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: "1000 Twarzy SM".

Kampania społeczna: dowiedzmy się, czym jest stwardnienie rozsiane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kampania "SyMfonia Serc" ma informować, czym jest stwardnienie rozsiane i zwrócić uwagę na codzienne problemy osób chorych i ich rodzin.

Osoby borykające się z tą chorobą są postrzegane przez pryzmat swojej niepełnosprawności. Pracodawcy niechętnie ich zatrudniają, uczelnie odmawiają przyjęcia na studia. Sytuacji nie poprawia też opinia lekarzy, którzy twierdzą, że chorzy ze stwardnieniem rozsianym nie poradzą sobie zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym.

Od początku września na terenie całej Polski emitowane są spoty radiowe i telewizyjne, które nawołują do pomocy chorym na SM i ich niedyskryminowanie. Na filmach widać osobę po ataku choroby, gdy nie jest w stanie wykonać najprostszej czynności; pomaga jej ktoś powszechnie znany, np. aktor czy dziennikarz. Przekonuje on, że w takiej pomocy nie ma nic trudnego.

Spot radiowy podobnie jak telewizyjny zachęca do traktowania chorych bez uprzedzeń. Na ulicach Warszawy zobaczyć można oznakowane hasłami kompani tramwaje, a w nich - na ekranach - film o SM. Podczas kampanii mają być organizowane happeningi, pikniki i koncerty.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną ośrodkowego układu nerwowego, którą diagnozuje się najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia. W Polsce na SM choruje około 45 tysięcy osób. To choroba przewlekła, postępująca i nieuleczalna.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego jest jedyną ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby chore na stwardnienie rozsiane. Skupia ok. 6 tysięcy członków w ponad 20 oddziałach na terenie całej Polski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze