Kaczyński: państwo powinno refundować leki zastępcze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2011 15:22

Refundację leków zastępczych, likwidację sieci aptek oraz zniesienie NFZ - zapowiedział dziś (24 września) w Rybniku lider PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: państwo powinno refundować leki zastępcze
Jak powiedział J.Kaczyński podczas briefingu w jednej z rybnickich aptek 24 września, obecnie około 40 proc. chorych, głównie osób starszych, nie wykupuje w Polsce leków.  - Jeżeli porównać płace, PKB i ceny leków, to one są w Polsce jeśli nie najwyższe to na pewno jedne z najwyższych w Europie - podkreślał.

W jego opinii, państwo powinno podjąć działania polegające na refundowaniu tanich leków zastępczych, które "działają w gruncie rzeczy tak samo jak bardzo drogie specyfiki zachodnie, ale będą mogły być sprzedawane po dostępnych cenach".

Kaczyński powiedział też, że chce doprowadzić do tego, by farmaceuta mógł prowadzić pojedynczą aptekę. - Chcemy wprowadzić jasną zasadę: jedna apteka - jeden aptekarz - powiedział były premier.

Jak tłumaczył, chodzi o podtrzymanie tradycji tego "niesłychanie ważnego dla służby zdrowia zawodu" oraz wspieranie polskiej inteligencji i klasy średniej.

Mówił także o wypieraniu aptek prowadzonych przez indywidualnych aptekarzy przez apteki, które "tworzą różnego rodzaju sieci, na ogół finansowane z zewnątrz".

- Te sieci mają różne szczególne cechy związane także z cenami leków, walką o refundację, różnego rodzaju mechanizmami nacisków – ocenił Kaczyński.

Zapowiedział też zdjęcie z aptekarzy części biurokratycznych obowiązków. Lider PiS powtórzył też postulat likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego zdaniem budżetem na ochronę zdrowia na określonym terenie powinni dysponować wojewodowie.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum