Kaczyński: odwołać Arłukowicza za planowane dodatkowe ubezpieczenia

Autor: PAP, DKX/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2013 18:41

PiS złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - poinformował w poniedziałek (9 grudnia) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wszystko idzie ku sprywatyzowanej i odpłatnej służbie zdrowia - uzasadniał lider PiS. Politycy SLD, Twojego Ruchu i Solidarnej Polski nie wykluczają poparcia dla wniosku o odwołanie ministra zdrowia.

Kaczyński: odwołać Arłukowicza za planowane dodatkowe ubezpieczenia

- Chcieliśmy powiedzieć bardzo jasno i zdecydowanie, że to potwierdza nasze przewidywania, iż wszystko idzie ku sprywatyzowanej i odpłatnej służbie zdrowia. Będziemy się temu bardzo zdecydowanie przeciwstawiać. Składamy wniosek o wotum nieufności dla ministra Arłukowicza - poinformował Kaczyński na konferencji w warszawskiej siedzibie partii.

Odniósł się w ten sposób do poniedziałkowej zapowiedzi ministra zdrowia, że resort pracuje nad założeniami do projektu ustawy o systemie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. - W przyszłym roku zamierzamy przedstawić szczegóły proponowanych przez nas rozwiązań - powiedział Arłukowicz.

"Pewne usługi" nie dla biednych
Według Kaczyńskiego głosowanie nad wnioskiem o odwołanie Arłukowicza będzie momentem próby. - Wszyscy, którzy nie poprą wniosku, będą na pozycjach zupełnie jasnych: na pozycjach tych, którzy chcą, żeby w Polsce była prywatna służba zdrowia i służba odpłatna. To kolejny krok w tym kierunku - powiedział szef PiS.

Kaczyński przekonywał, że wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych doprowadzi do tego, że "ludzie mający więcej pieniędzy będą mogli mieć pewne usługi medyczne, a inni, ci biedniejsi, których jest większość, nie".

Prezes PiS dodał, że jego partia nie godzi się na to, żeby polskie państwo nieustannie ograniczało zakres usług, jakie świadczy wobec obywateli.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) ocenił, że system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych prowadzi do podziału pacjentów na bogatych i tych, których nie stać na leczenie.

- Problemów w służbie zdrowia narasta coraz więcej. Są widoczne i nabrzmiewają. Wydłużające się kolejki, nierówny dostęp do leczenia, kolejki do specjalistów, leczenia operacyjnego. Droga ministra Arłukowicza jest złą drogą. Mam nadzieję, że zostanie odwołany. Ministerstwo Zdrowia zasługuje na przewietrzenie, na nowego ministra - powiedział Karczewski.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów.

Bez ograniczania dostępu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum