Kaczyński o ochronie zdrowia podczas prezentacji "Polskiego Ładu"

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia15 maja 2021 10:51

Sprawa opieki zdrowotnej jest w każdym badaniu stawiana przez Polaków na pierwszym miejscu - powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński, mówiąc o tym co "ma się zdarzyć" w ochronie zdrowia.

Kaczyński o ochronie zdrowia podczas prezentacji "Polskiego Ładu"
Kaczyński o Polskim Ładzie w ochronie zdrowia. Fot. PTWP/screen
  • Wicepremier Kaczyński: - Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 proc. PKB w wydatkach na zdrowie to będzie na pewno 150, a może nawet przeszło 160 mld zł.
  • Jako instrumenty naprawy ochrony zdrowia wicepremier wymienił Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencję Rozwoju Szpitali
  • Kaczyński potwierdził tworzenie sieci koordynujących leczenie najcięższych chorób - w onkologii i kardiologii
  • Wicepremier zapowiedział też m.in. kontynuowanie informatyzacji ochrony zdrowia

W sobotę (15 maja) odbywa się konwencja programowa PiS, na której jest prezentowany "Polski Ład", czyli nowy społeczno-gospodarczy program PiS na okres pocovidowy.

Wicepremier Jarosław Kaczyński przemawiając na konwencji rozpoczął wystąpienie od zapowiedzi zmian jakie mają dotyczyć ochrony zdrowia i zostały zapisane w "Polskim Ładzie".

Jak zauważył "sprawa opieki zdrowotnej jest w każdym badaniu stawiana przez Polaków na pierwszym miejscu"

Kaczyński: więcej pieniędzy z PKB na ochronę zdrowia

- Na służbę zdrowia pieniędzy jest zawsze za mało. Myśmy wydatki bardzo zwiększyli. Bardzo szybko zostały zwiększone wydatki także w trakcie kryzysu covidowego Ale to ciągle za mało, chcemy więcej - mówił Kaczyński

Zapowiedział: - Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 proc. PKB w wydatkach na zdrowie to będzie na pewno 150, a może nawet przeszło 160 mld zł. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7 proc. To już pewno będzie, jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, około 200 mld zł. Potężna suma.

Uznał, że "przede wszystkim musimy mieć więcej niż dzisiaj lekarzy, musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz". - To dotyczy także pielęgniarek, a być może także innych pracowników służby zdrowia - zaznaczył.

Naprawa organizacji ochrony zdrowia

Jak powiedział "musimy też przeprowadzić wielkie procesy inwestycyjne i procesy naprawy".

Jako instrumenty naprawy ochrony zdrowia wymienił Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencję Rozwoju Szpitali.

- To będą właśnie te nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, przeprowadzać badania koncentrując się szczególnie na onkologii. Agencja ma porządkować sprawy w szpitalach, bo nie zawsze się tam dobrze dzieje, przeprowadzać restrukturyzacje jeśli będą potrzebne - zaznaczył.

Dodał też, że "będzie fundusz odszkodowawczy dla tych którzy padli ofiarą różnego rodzaju lekarskich błędów". Jak powiedział "to dzisiaj naprawdę duży problem".

Wicepremier mówił też, odnosząc się do funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, że "będą dyżury 24-godzinne w każdym powiecie, które będą udzielały pierwszej pomocy"

Wyjaśniał co ma na myśli: - Będzie reorganizacja służby zdrowia tak, żeby działała w nagłych wypadkach na trzech poziomach. Najpierw teleporada, później bezpośrednia interwencja lekarza albo wizyta u lekarza, a następnie - jeżeli jest taka potrzeba albo od razu mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją - karetka pogotowia i odpowiedni oddział w szpitalu.

- Dzisiaj z tym są często kłopoty - spuentował ten wątek wypowiedzi.

Koordynacja leczenia, informatyzacja

Mówił także, że zostanie wprowadzony mechanizm koordynacji leczenia najcięższych chorób. - A więc sieć onkologiczna, która jeśli chodzi o pilotaż już ruszyła z dobrym wynikiem. Podobna sieć kardiologiczna. To chodzi o to, żeby leczyć w sposób skoordynowany, sprawny - wyjaśniał.

Jako kolejne usprawnienie w ochronie zdrowia wymienił jej postępująca informatyzację, która pozwoli na funkcjonowanie "ośrodka obsługi pacjentów", czyli teleinformatycznego Centrum Obsługi Pacjenta.

- Kto będzie chciał będzie mógł przekazać swoje medyczne dane, oczywiście bez żadnego przymusu. Ale każdy będzie mógł skorzystać albo z internetu albo z infolinii, żeby zapisać się do lekarza, żeby sprawdzić jaka jest jego sytuacja zdrowotna. Będą przesyłane sms-y przypominające o wizytach. Cały ten mechanizm ma być bardzo, ale to bardzo usprawniony - powiedział wicepremier.

Czytaj też: Polski Ład: co zawiera Plan na zdrowie - szczegóły

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum