Kaczyński o aborcji w Polsce: bzdurą jest twierdzenie, że jest zakazana

Autor: oprac. JJ • Źródło: Gazeta Wyborcza,Rynek Zdrowia24 maja 2021 10:20

Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Wprost" powiedział, że w Polsce nie stało się nic, co mogłoby zagrażać interesom kobiet, a twierdzenie, że aborcja w Polsce jest zakazana, to bzdura.

Kaczyński o aborcji w Polsce: bzdurą jest twierdzenie, że jest zakazana
Zdaniem prezesa PiS w Polsce nie stało się nic co mogłoby zagrażać interesom kobiet. Fot. Shutterstock
  • Nic takiego, co mogłoby zagrażać interesom kobiet, się nie stało – przekonuje Jarosław Kaczyński i dodaje, że mówienie, iż aborcje w Polsce są zakazane, to "bzdura"
  • Prezes PiS oznajmił, że dopuszczałby furtkę z uwagi na "stan zdrowia psychicznego", ale musiałoby to być obwarowane „rozmaitymi zaświadczeniami”
  • Lekarze boją się wykonywać legalne aborcje (gdy ciąża stanowi zagrożenie życia lub zdrowia matki)

W opublikowanym na stronie wprost.pl wywiadzie prezes PiS skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., który wywołał falę protestów w całej Polsce. Zdaniem Kaczyńskiego "był to najłagodniejszy wyrok z możliwych, bo mógł być dużo ostrzejszy".

Nic się nie stało

Z perspektywy prezesa PiS "nic takiego, co mogłoby zagrażać interesom kobiet, się nie stało", a mówienie, że aborcje w Polsce są zakazane, to "bzdura".

Kaczyński podkreśla, że aborcja w Polsce nadal jest legalna, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub gdy zachodzi ryzyko zagrożenia życia bądź zdrowia matki. Jak wyjaśniał, chodzi tylko o zespół Downa i Turnera, gdzie możliwość aborcji zlikwidowano - stwierdził. I dodał „że są ogłoszenia w prasie, które każdy średnio rozgarnięty człowiek rozumie i może sobie taką aborcję za granicą załatwić, taniej lub drożej”

Prezes PiS oznajmił, że dopuszczałby furtkę z uwagi na "stan zdrowia psychicznego". Ale nie na takiej zasadzie jak w Niemczech, że "się idzie do lekarza, mówi, że chce aborcję, i już". Należałoby przedstawić rozmaite zaświadczenia, udokumentować ewentualny zły stan psychiczny.

Zakaz aborcji z powodu wad letalnych

Według danych resortu zdrowia – w 2019 r. w Polsce wykonano 1110 legalnych aborcji. Znaczna ich większość - aż 1074 – to zabiegi, które wykonano z uwagi na nieuleczalne wady płodu i ryzyko śmierci dziecka tuż po narodzinach.

Tę przesłankę zanegował 22 października Trybunał Konstytucyjny, uznając ją za niezgodną z konstytucją, z zasadą ochrony życia i godności człowieka, którą państwo zobowiązane jest chronić. Zdaniem Trybunału te prawa przysługują istocie ludzkiej także przed narodzinami.

27 stycznia 2021 r., po opublikowaniu wyroku wraz z uzasadnieniem, zakaz aborcji z powodu wad letalnych wszedł w życie.

Lekarze się boją

Jak donoszą "Wysokie Obcasy", lekarze boją się wykonywać także te - w teorii - legalne aborcje, czyli gdy ciąża stanowi zagrożenie życia lub zdrowia matki. W połowie maja opisały historię kobiety, której lekarze odmówili wykonania zabiegu, choć ciąża z bliźniakami syjamskimi może doprowadzić do uszkodzenia macicy i krwotoku.

Kaczyński we "Wprost" nie mówił wyłącznie o wyroku TK. Pochwalił też program "Polski ład" i 770 mld zł płynących z budżetu Unii Europejskiej, bo pieniądze są szansą na "cywilizacyjną zmianę Polski".

Jak stwierdził, "Polska ma wreszcie szansę osiągnąć w PKB średnią europejską", pieniądze pomogą zwalczyć skutki epidemii, która "jeszcze nas nie opuściła". 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum