PAP/Rynek Zdrowia | 06-04-2017 14:17

Kaczyński: PiS będzie dążyło do zakazu aborcji z powodu choroby dziecka

PiS w żadnym wypadku nie wycofuje się z dążenia do zakazu aborcji z powodu choroby dziecka; będziemy chcieli to przeprowadzić w sytuacji, która nie spowoduje ostrych protestów - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".

Prezes PiS chce uniknąć "ostrych protestów" Fot. PTWP

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, "zakaz aborcji eugenicznej ma szanse na wprowadzenie w stosunkowo nieodległym czasie, choć w nieco inny sposób, niż próbowano do tej pory".

- PiS w żadnym wypadku nie wycofuje się z dążenia do zakazu aborcji z powodu choroby dziecka. Jednak będziemy chcieli to przeprowadzić w sytuacji, która nie spowoduje tak ostrych protestów, jak miało to miejsce jesienią - powiedział prezes PiS.

- Na razie nie chcę wchodzić w szczegóły, ale sprawa będzie rozwiązywana na płaszczyźnie prawnej - stwierdził. Przypomniał również, że jest już program "Za życiem", który przewiduje pomoc dla matek w tzw. trudnych ciążach i rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

- Na pewno będziemy starali się zmienić stosunek ludzi do osób z zespołem Downa, a z powodu tej choroby przeprowadza się ponad 95 procent aborcji w Polsce - dodał.

Jak stwierdził Kaczyński, stosunek do aborcji wśród posłów klubu PiS jest zróżnicowany, ale dla niego sprawa jest ważna i będzie dążył do tego, aby ją skutecznie rozwiązać. Dodał, że jednak "nie jest w stanie odpowiadać za działanie innych ludzi, na których sumienia nie ma wpływu".