KRUS rusza na wieś z mobilnymi gabinetami usg

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2015 16:41

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła pilotażowy program badań USG tarczycy i jamy brzusznej wśród lubelskich rolników. Program ma objąć 90 miejscowości województw: lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

KRUS rusza na wieś z mobilnymi gabinetami usg
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Realizacja tych programów jest reakcją na utrudniony dostęp rolników i ich rodzin do badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych - powiedział w środę (16 września) w Piaskach (Lubelskie) podczas briefingu inaugurującego program prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Artur Brzóska.

Pilotaż dotyczy badań USG jamy brzusznej i tarczycy dla osób, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, pobierają emeryturę lub rentę z KRUS.

Badania będą prowadzone w 30 wybranych miejscowościach w każdym z województw lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Odbywać się będą w mobilnych gabinetach USG. W każdej z miejscowości mobilny gabinet będzie stacjonował jeden dzień, a tym czasie planowane jest przebadanie około 38-40 osób.

- W sumie w trzech województwach zostanie wykonane ok. 6,8 tys. badań, przebadanych będzie ok. 3,5 tys. osób. Całkowity koszt tych badań to ok. pół miliona zł - powiedział dyrektor biura zarządu Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników Jacek Bachański.

Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk podkreślił, że badania są finansowane ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. - To nie są badania prowadzone z budżetu państwa, tylko ze składek rolniczych - zaznaczył.

Jego zdaniem takie badania powinny być prowadzone systematycznie. - W zakładzie pracy pracownik ma badanie okresowe, w czasie pracy i przed podjęciem pracy. Rolnik to też jest zakład pracy. Chcemy pokazać, że rolnikom też są takie badania potrzebne i będziemy chcieli iść dalej w tym kierunku - powiedział Nalewajk.

Program ruszył już woj. lubelskim, w poniedziałek badania prowadzono w Rykach, w środę - w Piaskach. Chętnych zgłosiło się więcej niż było miejsc.

- Wyniki tego pilotażu dadzą nam podstawy do rozszerzenia tej akcji, wpisania na stałe w strategię KRUS. Po tych dwóch dniach już widzimy, że frekwencja i zainteresowanie jest ogromne. Myślę, że te badania będziemy kontynuować i będą robione co roku - dodał Brzóska.

W województwie lubelskim badania będą prowadzone do 23 października 2015 r. W województwach mazowieckim i podlaskim rozpoczną się 21 września i potrwają do 30 października.

Rejestracja na badania prowadzona jest telefonicznie pod nr bezpłatnej infolinii 800 177 333. Warunkiem udziału w badaniach jest dostarczenie aktualnego zaświadczenia o podleganiu ubezpieczeniu bądź ustalonym prawie do emerytury lub renty z KRUS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze