PAP/Rynek Zdrowia | 18-09-2020 20:46

KRDL: w zespole ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia nie ma diagnosty laboratoryjnego

Zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia nie będzie zespołem interdyscyplinarnym bez diagnostów laboratoryjnych - uważa prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska wskazując, że w powołanym zespole nie ma żadnego diagnosty.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W piątek (18 września) minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że powołał zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Zadaniem zespołu ma być m.in. przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

"Na dzisiejszej konferencji prasowej oświadczył pan, że do zespołu zaproszono przedstawicieli ze wszystkich obszarów ochrony zdrowia, tak, aby spojrzenie na system było interdyscyplinarne. Niezmiernie nam z tego powodu miło. Zwłaszcza, że żadnego diagnosty laboratoryjnego nie ma wśród członków tego zespołu. Jest to niezwykłe docenienie naszych wysiłków w walce z epidemią koronawirusa" - napisała prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska w udostępnionym PAP liście do szefa resortu zdrowia.

Niewiadomska w nim wskazała, że epidemia COVID-19 pokazała, że system ochrony zdrowia nie istnieje bez medycyny laboratoryjnej i diagnostów laboratoryjnych. "Podobnie pana zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia nie będzie zespołem interdyscyplinarnym bez diagnostów laboratoryjnych" - oceniła.

"Gratulujemy i życzymy powodzenia w skutecznym planowaniu dalszej walki z epidemią i dalszego rozwoju systemu ochrony zdrowia bez reprezentanta naszego środowiska w obszarze medycyny laboratoryjnej, która aktualnie jest kluczowa dla bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkich Polaków" - czytamy w liście prezes KRDL.

W piątek szef resortu zdrowia poinformował o powołaniu zespołu ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Liczy on siedmiu członków. W jego skład weszli: prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej dr Michał Byliniak, rektor gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja, prezes Polskiej Fundacji Polskiej Opieki Zintegrowanej dr Andrzej Zapaśnik i przewodniczący porozumienia rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Filip Płużański. Przewodniczącym zespołu został prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowego Zakładu Badawczego w Warszawie.

Niedzielski podkreślił, że głównym zadaniem zespołu jest przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce, która ma w dużym stopniu opierać się na wynikach i wnioskach debaty "Wspólnie dla Zdrowia".

Zadania zespołu to m.in. wskazanie wymagających zmian obszarów w systemie ochrony zdrowia, wypracowywanie propozycji modyfikacji istniejących rozwiązań w systemie ochrony zdrowia, analiza i ocena propozycji zmian w systemie ochrony zdrowia, opracowanych przez inne podmioty i podsumowanie funkcjonowania przyjętych rozwiązań.

Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)