KPRM: osoby po 80. roku życia będą miały pierwszeństwo w rejestrowaniu się na szczepienie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2021 21:38

W pierwszej kolejności możliwość rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 otrzymają osoby po 80. roku życia, a od 22 stycznia osoby po 70. roku życia - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

KPRM: osoby po 80. roku życia będą miały pierwszeństwo w rejestrowaniu się na szczepienie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Rozpoczynamy ważny czas w Narodowym Programie Szczepień. 15 stycznia uruchomimy Centralną Rejestrację Pacjentów. W pierwszej kolejności możliwość rejestracji otrzymają osoby po 80. r.ż., a od 22.01 osoby po 70. r.ż. Bardzo cieszy nas wzrost zainteresowania szczepieniami" - napisał Dworczyk na Twitterze.

Na wcześniejszej konferencji prasowej szef KPRM poinformował, że 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów, a 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70 roku życia.

- Od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretne terminy seniorzy powyżej 80. roku życia - powiedział Dworczyk. 22 stycznia uruchomiona zostanie możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 70. roku życia - dodał. - A 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70 roku życia - podkreślił minister.

Tłumaczył, że podział seniorów na grupy został wprowadzony po uwadze Rady Medycznej działającej przy premierze Matuszu Morawieckim, że osoby powyżej 80. roku życia powinny mieć przywilej i możliwość wyboru jak najszybszych terminów do zaszczepienia. - Te osoby są najbardziej narażone na trudny przebieg Covid-19 - mówił szef KPRM.

Pytany, czy jest przewidziany jakiś program wsparcia, jeśli chodzi o zapisy na szczepienie dla seniorów odparł, że 13 stycznia odbędzie się konferencja prasowa na temat całego procesu możliwości umawiania się na wizytę.

Poinformował, że będą trzy kanały, którymi można się umówić i zarejestrować na konkretny termin szczepienia. - Pierwszy to jest internet, ale mówimy o seniorach w związku z tym część osób może nie czuć się zbyt pewnie w internecie. Dla tych osób jest możliwość (umówienia się - PAP) we własnej przychodni - stwierdził szef KPRM.

Jak mówił, są też osoby, które mają ograniczenia, czy to związane ze stanem zdrowia, czy to z brakiem komunikacji w gminach wiejskich, czy wiejsko-miejskich. - W związku z tym dla tych osób jest trzeci kanał, którym jest telefon - numer 989, pod który dzwoniąc uzyska taka osoba kontakt z konsultantem, u którego zapisze się na konkretny termin we wskazanym punkcie - zaznaczył Dworczyk.

Dodał, że nie musi to być punkt akurat w gminie, z której pochodzi dana osoba. - Może być to również punkt w jakimś innym miejscu w Polsce - wskazał szef KPRM.

Zaznaczył, że od razu wtedy następuje umówienie na drugą szczepionkę. - Potem dzień przed wizytą zarówno pierwszą, jak i drugą przychodzi jeszcze SMS z informacją przypominającą o tej wizycie i o szczepieniu - powiedział Dworczyk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze