KO: trzeba stworzyć specjalną linię telefoniczną dyrektorów szkół do sanepidu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2020 15:31

Utworzenie specjalnej linii telefonicznej do sanepidu dla dyrektorów szkół, zwiększenie swobody dyrektorów w podejmowaniu decyzji o zdalnym nauczaniu, przeniesienie np. lekcji religii czy plastyki do nauczania zdalnego - takie postulaty pojawiły się na spotkaniu KO z ekspertami edukacyjnymi.

KO: trzeba stworzyć specjalną linię telefoniczną dyrektorów szkół do sanepidu
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W Sejmie we wtorek (25 sierpnia) odbyły się konsultacje Koalicji Obywatelskiej ws. rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Udział wzięli eksperci i parlamentarzyści KO.

Uczestniczący w spotkaniu eksperci mówili o bolączkach szkolnictwa w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego. Wśród postulatów pojawiła się m.in. propozycja, złożona przez przedstawicielkę Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, by 1 września rozpocząć naukę tylko w klasach 1-3, a w starszych dopiero po dwutygodniowej "kwarantannie". Postulowała ona również, by w sanepidzie uruchomiono specjalną linię telefoniczną dla dyrektorów szkół, skoro ci mają podejmować decyzję o zmianie sposobu nauczania po konsultacjach z sanepidem.

Także uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele uczniów przekonywali, że szkoły nie są przygotowane do rozpoczęcia roku, jest "chaos i niepewność". Przyznawali zarazem, że nauczanie zdalne jest fikcją, nauczyciele są do niego nieprzygotowani, a programy szkolne przeładowane i nieprzystosowane do nauczania zdalnego.

- Wykorzystajmy kryzys jako szanse na zmianę polskiej edukacji - podsumowała spotkanie wiceszefowa klubu KO Katarzyna Lubnauer. Przyznała, że obecne wytyczne MEN w sprawie początku roku szkolnego są fikcją. - Wszyscy widzą, że stoimy przed wyzwaniem, przed którym nie stała polska edukacja - przekonywała.

Podsumowała najważniejsze postulaty środowiska. To m.in. postulat by dyrektor szkoły bez konsultacji z sanepidem mógł wprowadzać rozwiązania hybrydowe w nauczaniu. To postulat uruchomienia specjalnej całodobowej linii telefonicznej dla dyrektorów szkół do sanepidu. - Nie może być tak, że pani w sekretariacie będzie się przez 12 godzin dodzwaniać do sanepidu, w którym po godz. 16 i tak nikogo nie będzie - powiedziała.

Inne postulaty to, że w jednej szkole obowiązuje tylko jedna zdalna platforma nauczania, redukcja programów i przeniesienie części przedmiotów do nauczania zdalnego, np. plastyki, religii czy muzyki.

- Rozumiemy, że dzieci muszą wrócić do szkoły, dla swojego zdrowia psychicznego, nauczycieli i rodziców - mówiła Lubnauer. - Nic tak nie zwiększa różnic między dziećmi, jak zdalna edukacja - dodała.

Jej zdaniem więc "nie powinniśmy się bać powrotu dzieci do szkół, tylko tego, jak to jest robione".

Zapowiedziała przygotowanie dokumentu z postulatami dla szefa MEN Dariusza Piątkowskiego. - Są rzeczy, które można zrobić tu i teraz - przekonywała Lubnauer.

Krystyna Szumilas dodała, że w środę parlamentarzyści KO mają analogiczne spotkanie z samorządami i dyrektorami szkół, a w czwartek będą chcieli przekazać dokument z postulatami ministrowi edukacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum