KO o domach pomocy społecznej: "stały się dziś domami zagłady"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 11:27

Posłowie KO oskarżyli w środę ( rząd o zaniedbania w związku z trudną sytuacją w DPS-ach, gdzie pojawiły się przypadki zakażenia koronawirusem. To są dziś domy zagłady, w których za zgodą rządzących ludzie zarażeni koronawirusem mają umierać - oświadczyła Barbara Nowacka (KO).

Do trudnej sytuacji w DPS-ach odnieśli się na środowej konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka i Michał Szczerba. Fot. archiwum

W ostatnich dniach pojawiły się ogniska zakażeń koronawirusem w domach pomocy społecznej w kilku miejscach w Polsce, m.in. w Niedabylu i w Tomczycach (woj. mazowieckie), w Drzewicy (łódzkie) i Koszęcinie (śląskie).

We wtorek z powodu wykrycia SARS-coV-2 u jednej z pracownic zamknięto DPS w wielkopolskich Psarach. W środku jest 200 osób, w tym 166 pensjonariuszy. Podobna sytuacja jest w placówce w Pleszewie (wielkopolskie) - tam z powodu wykrycia zakażenia u jednej z pielęgniarek kwarantannie poddano 166 osób.

Do trudnej sytuacji w DPS-ach odnieśli się na środowej konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka i Michał Szczerba.

Nowacka zarzuciła Prawu i Sprawiedliwości, że łamie konstytucyjne prawa mieszkańców tych placówek.

- Bo czym innym jest pozostawienie grupy obywatelek i obywateli absolutnie samym sobie i wykluczanie ich poza nawias życia publicznego? 200 tys. osób skazywanych jest poprzez zaniechania działań rządu tak naprawdę na powolną śmierć, i to osób najsłabszych - twierdziła posłanka.

 - To nie są domy opieki społecznej, dziś to są domy zagłady, w których za zgodą rządzących ludzie zarażeni koronawirusem mają umierać, bo kazano im zamknąć te domy, bo nie przyjeżdża pomoc medyczna, bo udajemy, że nie ma problemu - powiedziała Nowacka.

Zarzuciła też rządowi Mateusza Morawieckiego "zajmowanie się sobą".

- Otóż wydali sobie specjalne rozporządzenie, że to oni i ich najbliższe rodziny będą miały szybciutką kolejkę do ochrony zdrowia, szybki dostęp do szpitali, wtedy, kiedy równocześnie nie zajmowali się testowaniem lekarzy, ratowników medycznych, personelu medycznego, kiedy wręcz wydawano zakazy testowania ludzi, którzy są na co dzień na zagrożeniu życia - wskazywała posłanka KO.

 Szczerba poinformował o skierowaniu pisma do premiera Morawieckiego, w którym posłowie KO żądają zapewnienia mieszkańcom placówek opieki stałej i ich opiekunom dostępu do testów na SARS-coV-2. Według Szczerby personel w tego typu miejscach powinien być testowany na koronawirusa przynajmniej raz w tygodniu.

"Rzeczpospolita" we wtorek i "Gazeta Wyborcza" w środę opisały projekt rozporządzenia, z którego wynika, że rząd chce rozszerzyć zakres i warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących najważniejszym osobom w państwie. VIP-y i ich rodziny mają - według "Rz" - zyskać prawo do świadczeń bez skierowania, a w przypadkach, gdy będzie tego wymagał ich stan zdrowia - niezwłocznie.

Pytany o sprawę szef KPRM Michał Dworczyk, mówił w środę w radiowej "Trójce", że rozporządzenie o leczeniu VIP-ów jest ponadczasowe. - Od dawna funkcjonują rozwiązania, które mają zapewnić bezpieczeństwo najważniejszym osobom w państwie i wydaje mi się to zaskakujące i nieprzyjemne, że próbują to wykorzystywać niektórzy politycy opozycji - dodał. 

PAP - Marta Rawicz

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum