KO chce wiedzieć, dlaczego szpital odmówił aborcji zgwałconej nastolatce. "To drakońskie prawo"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP25 stycznia 2023 12:37

Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że będzie dążyć do ustalenia, które podlaskie szpitale odmówiły przeprowadzenia aborcji na zgwałconej 14-latce.

KO chce wiedzieć, dlaczego szpital odmówił aborcji zgwałconej nastolatce. "To drakońskie prawo"
KO chce ustaleń w sprawie odmówienia aborcji zgwałconej 14-latce. Fot. Shutterstock
  • Koalicja Obywatelska będzie dążyła do ustalenia, które szpitale w woj. podlaskim odmówiły aborcji zgwałconej 14-latce
  • Posłowie z KO zamierzają też zmienić przepisy dotyczące stosowania tzw. klauzuli sumienia
  • - My tej sprawy jako KO tak nie zostawimy. Dlatego jeszcze dzisiaj chcemy wystosować interwencję poselską do wszystkich szpitali w województwie podlaskim z pytaniami, ile takich przypadków było po wyroku TK z 22 października 2020 roku - powiedział poseł Truskolaski

Dramatyczna sprawa z Podlasia. KO chce wyjaśnień

Media informowały, że lekarze z podlaskich szpitali odmówili aborcji 14-letniej dziewczynce z niepełnosprawnością intelektualną, powołując się na tzw. klauzulę sumienia. Chodziło o ciążę będącą następstwem gwałtu. Zabieg ostatecznie miał odbyć się w Warszawie, dzięki interwencji Federacji na Rzecz kobiet i Planowania Rodziny, która poinformowała o sprawie. Zgodnie z prawem, dokonanie aborcji w Polsce jest możliwe w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

- To drakońskie prawo i fałszywie rozumiana obrona życia, która dotyczy tylko płodu, a nie dotyczy w żaden sposób matek pozwoliła lekarzom w podlaskich szpitalach odmówić pomocy 14-letniej dziewczynce - mówiła Gajewska, odnosząc się do sprawy.

To właśnie za klauzulą sumienia schowali się lekarze z podlaskich szpitali, "którzy zdecydowali, że ich sumienie jest ważniejsze niż pomoc 14-latce z niepełnosprawnością intelektualną, która nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, jakie są konsekwencje dramatu, który miał miejsce" - dodała posłanka KO.

Zapowiedziała, że Koalicja Obywatelska będzie sprawdzać w całym kraju, czy "klauzula sumienia może być wykorzystywana przez polskich lekarzy, żeby nie udzielać pomocy".

- My tej sprawy jako KO tak nie zostawimy. Dlatego jeszcze dzisiaj chcemy wystosować interwencję poselską do wszystkich szpitali w województwie podlaskim z pytaniami, ile takich przypadków było po wyroku TK z 22 października 2020 roku. Ile razy lekarze w podlaskich szpitalach powoływali się na tzw. klauzulę sumienia przy zabiegach aborcyjnych - powiedział Truskolaski.

KO chce też ustalić, dodał, którzy lekarze i które szpitale są odpowiedzialni za problem 14-latki. - Będziemy żądali od dyrektorów podlaskich szpitali, w których to szpitalach ta dziewczynka nie uzyskała pomocy. Nie ma naszej zgody na to, aby w tak drastycznych sytuacjach lekarze powoływali się na klauzulę sumienia - dodał poseł KO.

- W tej sytuacji lekarze złamali prawo, ponieważ mieli obowiązek pomóc kobiecie - mówiła Nowacka. - Lekarz, który wybiera sumienie, a nie wybiera serca powinien zastanowić się nad swoim powołaniem - dodała.

Zapowiedziała, że Koalicja Obywatelska przygotowuje projekt ustawy dotyczący zmiany klauzuli sumienia. - Domagamy się, aby ona dotyczyła wyłącznie osób fizycznych - lekarzy, a nie instytucji. Przepisy w tej sprawie przedstawimy w najbliższych dniach - zapowiedziała Nowacka.

- Zawiodło państwo, zawiedli lekarze z Podlasia, pomogła organizacja pozarządowa. Wszystko to przez pseudowyrok Trybunału Konstytucyjnego, który spowodował, że ciążę dziś prowadzi nie lekarz, tylko prokurator - mówiła Wielichowska.

Jej zdaniem dziś ta sytuacja pokazuje, że lekarze "mniej przejmują się pacjentkami, a boją się prokuratora, boją się księdza i boją się polityków PiS".

Posłanka KO zapowiedziała, że KO przygotuje takie rozwiązania, które umożliwią "przerywanie ciąży do 12. tygodnia w bezpiecznych warunkach". - Musimy jednak poczekać aż wygramy z PiS, który kobiet nienawidzi - powiedziała Wielichowska.

Sprawa nagłośniona przed media

Federacji na Rzecz kobiet i Planowania Rodziny poinformowała na Facebooku, że na Podlasiu 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną została zgwałcona przez swojego wujka, ale nikomu o tym nie powiedziała.

- Dopiero kiedy okazało się, że jest w ciąży, zawiadomiono prokuraturę i sprawa jest w toku. Ciocia dziewczynki zadzwoniła do nas z prośbą o pomoc w legalnej aborcji, bo szpitale w okolicy ich miejsca zamieszkania odmówiły zabiegu powołując się na klauzulę sumienia! Ciocia mówiła nam, że potraktowano je w sposób brutalny i nieludzki: "Tu nie, idźcie stąd. Nie wiemy gdzie. To nie nasza sprawa..." - napisała Federacja. Dodano, że aborcja odbyła się w Warszawie.

Obowiązujące od lat 90. przepisy antyaborcyjne zostały w Polsce zmienione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. To ta ostatnia przesłanka została uznana przez TK za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum