KO chce pilnego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia z udziałem ministra zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 września 2020 18:45

Złożenie wniosku o pilne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia z udziałem szefa MZ Adama Niedzielskiego zapowiedzieli w czwartek (3 września) posłowie Koalicji Obywatelskiej. Domagają się przedstawienia pełnego harmonogramu działań podczas drugiej fali epidemii koronawirusa.

KO chce pilnego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia z udziałem ministra zdrowia
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

"Dziś pan minister zdrowia przedstawił nową strategię, którą chce testować. Po tym wszystkim, co się wydarzyło w tych pierwszych miesiącach, my nie mamy innego wyjścia jak w tej chwili złożyć wniosek posiedzenie komisji zdrowia i zaproszenie pana ministra zdrowia, by wyjaśnił wszystkie kroki, które dziś przedstawił" - oświadczył na czwartkowej konferencji prasowej poseł Dariusz Joński (KO).

Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o przedstawienie informacji dotyczącej drugiej fali epidemii koronawirusa z pełnym harmonogramem wprowadzenia. - To znaczy - od kiedy mają się ludzie zgłaszać do POZ, a od kiedy te szpitale jednoimienne przestaną funkcjonować, jak długo ludzie mają czekać na wynik. To wszystko musi być jasno i klarownie przedstawione. Nie może być co chwilę zmiany stanowiska - oświadczył poseł.

Poseł Marek Hok podkreślił, że pierwsza fala koronawirusa praktycznie jeszcze się nie skończyła. - Strategia, która powinna być przygotowana w detalach, w dalszym ciągu wprowadza chaos i bałagan. Dziś próba zrzucenia odpowiedzialności na lekarza rodzinnego jest nieodpowiedzialna - ocenił.

Podkreślił, że zbliża się jesienna kumulacja schorzeń wirusowych i - jeśli lekarze rodzinni mają być na pierwszej linii frontu - powinni być "wyposażeni we wszystkie instrumenty, a przede wszystkim przygotowani również finansowo". Wskazał również, że cały świat idzie w kierunku wykonywania większej liczby testów na koronawirusa. - Jeśli nie będziemy testowali lekarzy, nauczycieli, tych wszystkich, którzy będą na pierwszej linii frontu walki, naprawdę będą dramatyczne wyniki, które pokryją się z tą grypą jesienną - podkreślił.

Szef MZ przedstawił w czwartek założenia nowej strategii walki z koronawirusem i ścieżki pacjenta w przypadku podejrzenia zarażenia. Zapowiedział m.in. sieć punktów drive thru ma być rozbudowana, a godziny pracy punktów wydłużone. Praca sanepidu ma być usprawniona poprzez uruchomienie nowego systemu zgłoszeń. Rolą lekarzy rodzinnych będzie kierowanie pacjentów na testy w kierunku koronawirusa. Zmianie ulegnie sieć szpitali covidowych.

Minister zapowiedział, że wszystkie schematy postępowania dotyczące koronawirusa i zalecenia konsultantów będą dostępne na stronie MZ.

PAP - Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum