KO apeluje o zwołanie wspólnej komisji zdrowia i edukacji ws. zapaści w psychiatrii dziecięcej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2020 13:11

Apelujemy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie wspólnego posiedzenia komisji edukacji i zdrowia na temat stanu psychiatrii dziecięcej - mówili na środowej konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Nie stać nas na bezczynność - przekonują politycy Fot. Fotolia

Katarzyna Lubnauer (KO) wskazywała na konferencji prasowej, że "mamy w tej chwili zapaść psychiatrii, zarówno dzieci, jak i dorosłych". Psychiatrycznie leczy się 1 mln 600 tys. Polaków, a na milion mieszkańców przypada zaledwie 90 lekarzy - informowała.

- Niska wycena świadczeń powoduje, że szpitalom nie opłaca się otwierać oddziałów psychiatrycznych, a lekarze nie wybierają tej specjalności - wyjaśniała Lubnauer. Zwracała uwagę na 5 tysięcy prób samobójczych rocznie i rosnącą liczbę samobójstw wśród dzieci.

- To wszystko oznacza, że mamy do czynienia z zapaścią, że nie stać nas na bezczynność. 400 psychiatrów dziecięcych na około 600 tys. potrzebujących to kryzys w psychiatrii dziecięcej - dodała.

- W ubiegłym roku prawie setka dzieci popełniła samobójstwo. W Polsce więcej dzieci ginie w wyniku samobójstw, niż w wyniku wypadków komunikacyjnych - wskazywał Jan Grabiec (KO). Zwracał uwagę, że bezpieczeństwem na drogach państwo się zajmuje, tymczasem narasta fala samobójstw wśród dzieci, a państwo nic z tym nie robi.

Barbara Nowacka podkreślała z kolei, że w szkołach mamy "nagonkę na każdą inność". - To, w jaki sposób potraktowano dzieci z niepełnosprawnościami, to w jaki sposób traktuje się dzieci nieheteronormatywne, szczególnie w tym ważnym momencie dorastania, wpływa na to, jak dzisiaj wygląda polska szkoła - mówiła.

Przekonywała, że polska szkoła nie uczy, ale pozwala na rosnącą agresję i to wszystko "przenosi się bezpośrednio na dobrostan dzieci". Odpowiedzialność za ten stan, przekonywała Nowacka, "spada na polityków PiS".

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum