KLRwP: kierowanie lekarzy POZ do pracy w szpitalach zmusza chorych do szukania pomocy na SOR

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2020 21:36

- Ograniczając dostęp pacjentów do lekarzy rodzinnych zmuszamy ich do szukania pomocy w innych miejscach, np. w SOR-ach, Izbach Przyjęć, Pogotowiu Ratunkowym. W ten sposób obciążamy system ochrony zdrowia - czytamy w liście ZG KLRwP skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie strategii 3.0 walki z Covid-19.

KLRwP: kierowanie lekarzy POZ do pracy w szpitalach zmusza chorych do szukania pomocy na SOR
KLRwP: Ograniczając dostęp pacjentów do lekarzy rodzinnych zmuszamy ich do szukania pomocy w innych placówkach ochrony zdrowia. Fot. archiwum

 Zarząd Główny Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce przypomina, że autorzy Strategii 3.0 potwierdzają, że około 80 proc. wszystkich osób z Covid-19 pozostaje pod opieką lekarzy rodzinnych/POZ. W tej sytuacji, podkreślają autorzy listu, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego, pracującego w placówkach opieki podstawowej, a szczególnie lekarzy.

Tymczasem autorzy Strategii wspominają o możliwościach przekierowania do pracy w POZ lekarzy AOS i studentów medycyny.

Chociaż, zdaniem KLRwP działania te mogą okazać się niezbędne, to w pierwszej kolejności nie należy uszczuplać kadry podstawowej opieki zdrowotnej poprzez oddelegowania lekarzy i pielęgniarek POZ do pracy w szpitalach.

Takie decyzje podejmują wojewodowie m.in. w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim, tym samym skutecznie dezorganizując pracę podmiotów POZ.

Ograniczając dostęp pacjentów do lekarzy rodzinnych/POZ zmuszamy ich do szukania pomocy w innych miejscach, np. w SOR-ach, Izbach Przyjęć, Pogotowiu Ratunkowym. W ten sposób obciążamy system ochrony zdrowia, obniżamy jakość udzielanych świadczeń - zaznaczają autorzy listu.

Jednocześnie ZG KLRwP zwrócił się ż prośbą do MZ o umożliwienie formalnego, telefonicznego kontaktu z lekarzami specjalistami chorób zakaźnych i/lub pulmonologami, co pozwoliłoby lekarzom rodzinnym uzyskiwanie telefonicznych konsultacji pomagających zaplanować postępowanie z pacjentem w określonej sytuacji medycznej.

Konieczne jest także doszczegółowienie zasad zlecania tzw. "transportu covidowego" przez POZ. O ile ZRM (zespoły ratownictwa medycznego - red.)posiadają informacje o wolnych miejscach w szpitalach, to planowy transport sanitarny dedykowany stabilnym pacjentom z Covid -19 zwykle wymaga od lekarzy rodzinnych wcześniejszego ustalenia miejsca w szpitalu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum