XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

KLR: pediatrzy i interniści nie są przygotowani do pracy w podstawowej opiece

Autor: KLR/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2014 14:51

Kolegium Lekarzy Rodzinnych (KLR) sprzeciwia się naciskom wywieranym przez lekarzy związanych ze szpitalami na marszałka Sejmu i posłów w sprawie przyspieszenia prac nad wprowadzeniem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

KLR zwraca uwagę, że w nowelizacji uznaje się specjalistów chorób wewnętrznych i pediatrii za lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), pomijając fakt braku w ich szkoleniu specjalizacyjnym przygotowania do pracy na tym poziomie ochrony zdrowia.

"Polityka zdrowotna państwa i proponowane przez Ministra Zdrowia zmiany strukturalne powinny być poprzedzone głębokimi analizami i badaniami. Zarówno w literaturze naukowej, polskiej jak i międzynarodowej, brak opracowań dotyczących omawianego zakresu. Podejmowane ostatnio próby zastąpienia rzetelnych analiz wynikami badań opinii publicznej z natury rzeczy obarczonymi znacznym wypaczeniem i nie mającymi charakteru naukowego, jeszcze bardziej utrudniają toczącą się dyskusję" - piszą w swoim stanowisku dr Tomasz Tomasik, prezes KLR i prof.. Sławomir Chlabicz, wiceprezes KLR.

W przesłanym w piątek (14 lutego) portalowi rynekzdrowia.pl stanowisku zapowiedziano, że "Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wystąpi do Ministra Zdrowia z wnioskiem o zlecenie Agencji Oceny Technologii Medycznych lub innej właściwej instytucji przygotowania analizy oceniającej podstawy oraz skutki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej". 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum