KIF sprzeciwia się zmianom w rehabilitacji domowej. "Ograniczą dostępność do zabiegów fizjoterapeutycznych"
Krajowa Izba Fizjoterapeutów sprzeciwia się planowanym przez NFZ zmianom w rehabilitacji domowej. KIF wskazuje, że zapisy ograniczą dostęp pacjentów do zabiegów, wprowadzają też nieuzasadnioną rejonizację usług.

- Krajowa Izba Fizjoterapeutów zapoznała się z projektem zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką
- - Kolejny raz, pomijając środowisko fizjoterapeutów, Fundusz opracował zmiany, które w sposób bezpośredni ograniczą dostępność do zabiegów fizjoterapeutycznych dla pacjenta – punktuje KIF
- - Podjęte działania doprowadzą do wykluczenia licznej grupy pacjentów z systemu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, szczególnie pacjentów z mniejszych powiatów, z utrudnionym dostępem do specjalistycznej opieki oferowanej przez fizjoterapeutów – wyjaśnia Izba
KIF nie zgadza się na zmiany w rehabilitacji domowej
Krajowa Izba Fizjoterapeutów odniosła się do zmian proponowanych w projektowanym zarządzeniu prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.
- Kolejny raz, pomijając środowisko fizjoterapeutów, Fundusz opracował zmiany, które w sposób bezpośredni ograniczą dostępność do zabiegów fizjoterapeutycznych dla pacjenta – podkreśla Izba.
KIF podkreślił przy tym, że z punktu widzenia fizjoterapeutów niedopuszczalny jest zapis "świadczeniodawca realizujący świadczenia domowe w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej zobowiązany jest do spełnienia warunków określonych dla zakresu fizjoterapii domowej, o których mowa w rozporządzeniu".
Zdaniem Izby wprowadzenie tego zapisu wkluczy małe podmioty oraz indywidualne praktyki fizjoterapeutyczne z możliwości realizacji świadczeń na rzecz pacjentów leżących, którzy nie mogą skorzystać z opieki oferowanej w przychodni.
Witamina D a demencja. Najnowsze ustalenia naukowców
Problematyczne rozliczanie świadczeń domowych
KIF podkreśla, że nie może się zgodzić także na zapisy dotyczące rozliczania wyłącznie tych świadczeń w warunkach domowych, które zostały udzielone w miejscu pobytu świadczeniobiorcy na terenie województwa, w którym odbyło się postępowanie konkursowe poprzedzające zawarcie umowy.
Izba punktuje, że wskazany zapis wprowadza nieuzasadnioną rejonizację usług, która nie ma związku z potrzebami pacjentów, a co więcej – zapis narusza prawo pacjenta do swobodnego wyboru placówki i fizjoterapeuty.
KIF ocenia, że proponowane zmiany w projekcie "nie wpłyną pozytywnie na jakość i dostępność udzielania świadczeń fizjoterapeutycznych dla pacjentów, którzy nie są w stanie korzystać z nich w innych niż domowe warunki".
- Podjęte działania doprowadzą do wykluczenia licznej grupy pacjentów z systemu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, szczególnie pacjentów z mniejszych powiatów, z utrudnionym dostępem do specjalistycznej opieki oferowanej przez fizjoterapeutów – czytamy.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (5)