KIF sprzeciwia się zmianom w rehabilitacji domowej. "Ograniczą dostępność do zabiegów fizjoterapeutycznych"

Autor: oprac. JKB • Źródło: KIF, Rynek Zdrowia12 grudnia 2022 12:00

Krajowa Izba Fizjoterapeutów sprzeciwia się planowanym przez NFZ zmianom w rehabilitacji domowej. KIF wskazuje, że zapisy ograniczą dostęp pacjentów do zabiegów, wprowadzają też nieuzasadnioną rejonizację usług.

KIF sprzeciwia się zmianom w rehabilitacji domowej. "Ograniczą dostępność do zabiegów fizjoterapeutycznych"
KIF wydał stanowisko w sprawie zmian w udzielaniu świadczeń domowych. Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Krajowa Izba Fizjoterapeutów zapoznała się z projektem zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką
  • - Kolejny raz, pomijając środowisko fizjoterapeutów, Fundusz opracował zmiany, które w sposób bezpośredni ograniczą dostępność do zabiegów fizjoterapeutycznych dla pacjenta – punktuje KIF
  • - Podjęte działania doprowadzą do wykluczenia licznej grupy pacjentów z systemu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, szczególnie pacjentów z mniejszych powiatów, z utrudnionym dostępem do specjalistycznej opieki oferowanej przez fizjoterapeutów – wyjaśnia Izba

KIF nie zgadza się na zmiany w rehabilitacji domowej

Krajowa Izba Fizjoterapeutów odniosła się do zmian proponowanych w projektowanym zarządzeniu prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką. 

- Kolejny raz, pomijając środowisko fizjoterapeutów, Fundusz opracował zmiany, które w sposób bezpośredni ograniczą dostępność do zabiegów fizjoterapeutycznych dla pacjenta – podkreśla Izba.

KIF podkreślił przy tym, że z punktu widzenia fizjoterapeutów niedopuszczalny jest zapis "świadczeniodawca realizujący świadczenia domowe w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej zobowiązany jest do spełnienia warunków określonych dla zakresu fizjoterapii domowej, o których mowa w rozporządzeniu".

Zdaniem Izby wprowadzenie tego zapisu wkluczy małe podmioty oraz indywidualne praktyki fizjoterapeutyczne z możliwości realizacji świadczeń na rzecz pacjentów leżących, którzy nie mogą skorzystać z opieki oferowanej w przychodni.

Problematyczne rozliczanie świadczeń domowych

KIF podkreśla, że nie może się zgodzić także na zapisy dotyczące rozliczania wyłącznie tych świadczeń w warunkach domowych, które zostały udzielone w miejscu pobytu świadczeniobiorcy na terenie województwa, w którym odbyło się postępowanie konkursowe poprzedzające zawarcie umowy.

Izba punktuje, że wskazany zapis wprowadza nieuzasadnioną rejonizację usług, która nie ma związku z potrzebami pacjentów, a co więcej – zapis narusza prawo pacjenta do swobodnego wyboru placówki i fizjoterapeuty.

KIF ocenia, że proponowane zmiany w projekcie "nie wpłyną pozytywnie na jakość i dostępność udzielania świadczeń fizjoterapeutycznych dla pacjentów, którzy nie są w stanie korzystać z nich w innych niż domowe warunki".

- Podjęte działania doprowadzą do wykluczenia licznej grupy pacjentów z systemu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, szczególnie pacjentów z mniejszych powiatów, z utrudnionym dostępem do specjalistycznej opieki oferowanej przez fizjoterapeutów – czytamy.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum