KIDL o zatrudnianiu diagnostów laboratoryjnych z Ukrainy: nie ma uproszczonego trybu

Autor: oprac. KK • Źródło: KIDL/Rynek Zdrowia10 maja 2022 15:00

Jak uzyskać prawo do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego? Jak zatrudnić diagnostę z Ukrainy? Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych odpowiada na najczęstsze pytania wpływające do samorządu w sprawach dotyczących pracy dla uchodźców.

KIDL o zatrudnianiu diagnostów laboratoryjnych z Ukrainy: nie ma uproszczonego trybu
Diagności laboratoryjni z Ukrainy nie mogą liczyć na ułatwioną ścieżkę zatrudnienia Fot. Shutterstock
  • Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych wyjaśnia sprawy związane z uzyskiwaniem praw wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego przez obywateli Ukrainy oraz formalności związane z zatrudnianiem uchodźców w laboratorium diagnostycznym
  • Do zatrudnienia potrzebne są dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje, wniosek o wpis na listę diagnostów i uzyskanie prawa do wykonywania zawodu
  • Izba podkreśla, że obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują szczególnego trybu nabywania uprawnień diagnosty laboratoryjnego dla osób mających status uchodźcy z Ukrainy

Diagności laboratoryjni z Ukrainy. KIDL wyjaśnia zasady

Izba podkreśla, iż "zatrudnienie na stanowisku diagnosty laboratoryjnego (lub stanowiskach, na których wymogiem koniecznym jest posiadanie uprawnień diagnosty laboratoryjnego) w Polsce obywatela Ukrainy wymaga złożenia wniosku o wpis na listę diagnostów laboratoryjnych i uzyskania prawa wykonywania ww. zawodu, a do wniosku powinny być załączone stosowne dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji i uprawnień (wykształcenia)".

KIDL dodaje, że w zakresie zatrudniania obywateli Ukrainy obecnie obowiązują także przepisy ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583).

"Przepisy nie przewidują szczególnego trybu nabywania uprawnień diagnosty"

- Stwierdzenie równoważności dyplomów i stopni naukowych uzyskanych na Ukrainie po 20 czerwca 2006 r. oraz dyplomów lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, lekarza weterynarii i architekta możliwe jest jedynie po przeprowadzeniu odpowiednio nostryfikacji dyplomu albo nostryfikacji stopnia - podkreśla Izba.

Jednocześnie wskazując, że "w zakresie uznawania kwalifikacji w zakresie zawodów medycznych uzyskanych na terytorium Ukrainy organem uprawnionym jest co do zasady Minister Zdrowia".

Samorząd dodaje także, że "w zakresie zatrudniania obywateli Ukrainy obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują szczególnego trybu nabywania uprawnień diagnosty laboratoryjnego czy wpisu na listę diagnostów laboratoryjnych dla osób mających status uchodźcy z Ukrainy".

Całość pytań i odpowiedzi Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych do pobrania poniżej.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum