KE zaostrzy przepisy dotyczące walki z narkotykami syntetycznymi

Autor: KE/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2011 14:48

Według opublikowanego w poniedziałek (11 lipca) przez Komisję Europejską sprawozdania w minionym roku odnotowała ona pojawienie się 41 nowych, syntetycznych substancji psychoaktywnych. Wywołują one podobne objawy, co niebezpieczne narkotyki, takie jak ecstasy czy kokaina, są jednak sprzedawane legalnie. Komisja zamierza zaostrzyć istniejące przepisy, aby uniemożliwić swobodną sprzedaż na rynku tego typu niebezpiecznych substancji.

KE zaostrzy przepisy dotyczące walki z narkotykami syntetycznymi
Rok wcześniej odnotowano pojawienie się 24 takich substancji. Środki te, które mogą być równie niebezpieczne co substancje zakazane, sprzedawane są często w internecie lub wyspecjalizowanych sklepach.

Według opublikowanego dziś badania Eurobarometru nowe środki, które wywołują podobne objawy co nielegalne narkotyki, stają się coraz bardziej popularne: 5% młodych Europejczyków deklaruje, że zażyło tego typu substancji. Najwyższy odsetek odnotowano w Irlandii (16%), Polsce (9%), na Łotwie (9%), w Wielkiej Brytanii (8%) oraz Luksemburgu (7%).

W badaniach Eurobarometru podano również, że we wszystkich 27 państwach członkowskich znakomita większość osób w wieku od 15 do 24 lat jest zdania, że należy zakazać tego rodzaju substancji.

- Nowe narkotyki syntetyczne stają się - w niespotykanym dotąd tempie - coraz powszechniej dostępne. Mogą być toksyczne, uzależniać i mieć długotrwałe szkodliwe skutki - powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Jej zdaniem obecny system wykrywania nowych narkotyków nie sprawdza się w warunkach pojawiania się na rynku dużej liczby tego typu substancji. Dlatego właśnie obowiązujące przepisy powinny zostać zaostrzone.

- Taki krok pozwoli nam dopilnować, by młodzi ludzie nie wpadali w pułapkę, jaką jest sięgnięcie po te niebezpieczne substancje. Nasze ramy prawne w zakresie zwalczania problemu niebezpiecznych substancji muszą być rzetelne i skuteczne - dodała Reding.

W przedstawionym w poniedziałek (11 lipca) sprawozdaniu poddano ocenie unijne mechanizmy rozwiązywania problemu nowych substancji psychoaktywnych pojawiających się na rynku europejskim. Mechanizm ten został wprowadzony w 2005 r. Obejmuje on system wczesnego ostrzegania o nowych substancjach umożliwiający wymianę informacji pomiędzy państwami członkowskimi, ocenę ryzyka oraz, potencjalnie, ogólnoeuropejskie środki kontroli.

W sprawozdaniu oceniono, że system wczesnego ostrzegania działa poprawnie, jednak duża liczba nowych substancji pojawiających się na rynku stanowi wyzwanie dla prawidłowego działania mechanizmu ogólnego. Łatwo jest np. ominąć istniejące środki kontroli i stworzyć nowy narkotyk, który będzie legalny, mimo że poważnie szkodzi zdrowiu. Obecny system nie posiada również alternatyw w odniesieniu do środków kontroli.

Komisja rozważa sposoby poprawy skuteczności przepisów unijnych, takie jak alternatywy dla sankcji karnych, nowe sposoby monitorowania problematycznych substancji oraz dostosowanie środków kontroli w zakresie narkotyków do tych, które wykorzystuje się w dziedzinie bezpieczeństwa żywności i towarów. Jesienią Komisja przedstawi możliwe rozwiązania w tym zakresie.

W sprawozdaniu stwierdza się, że nowe substancje psychoaktywne stają się w niespotykanym dotąd tempie powszechnie dostępne. Od 2005 r. odnotowano 115 tego rodzaju substancji. W samym tylko 2010 r. odnotowano rekordową liczbę 41 nowych narkotyków, w 2009 r. było ich 24, a w 2008 r. - 13. Znalazły się wśród nich substancje pochodzenia roślinnego, syntetyczne odpowiedniki dobrze znanych narkotyków oraz tzw. dopalacze.

Nowe substancje psychoaktywne to w coraz większym stopniu problem o globalnym zasięgu. Według światowego raportu o narkotykach za rok 2010, sporządzonego przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), użycie tradycyjnych narkotyków takich jak kokaina, heroina i ecstasy pozostaje generalnie na niezmiennym poziomie, jednocześnie jednak nielegalny rynek zaopatrywany jest w nowe narkotyki, ponieważ handlujący wykorzystują substancje chemiczne, które nie podlegają żadnym uregulowaniom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum