KE: wstępne rozmowy o zakupie potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2020 07:58

Komisja Europejska zakończyła w czwartek (13 sierpnia) wstępne rozmowy z firmą Johnson&Johnson w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. KE poinformowała, że umowa z Johnson&Johnson zapewniłaby państwom unijnym możliwość zakupu szczepionki.

KE: wstępne rozmowy o zakupie potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

KE oświadczyła, że mogłaby stworzyć ramy umowne dotyczące początkowego zakupu 200 milionów dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, a później dokupić dodatkowo 200 milionów dawek.

- Życie naszych obywateli i nasza gospodarka potrzebują bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Dzisiejsze rozmowy przybliżają nas do osiągnięcia tego. Komisja dokłada wszelkich starań, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi i firmami farmaceutycznymi, aby przyczynić się do osiągnięcia tego celu  - powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zakończone rozmowy są wstępne i nie przesądzają jeszcze o decyzji zakupu przez UE w przyszłości szczepionek Johnson&Johnson. KE prowadzi również rozmowy z innymi producentami szczepionek.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum