KE w przeddzień Światowego Dnia AIDS: Europa wciąż ma problem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2012 19:35

Tylko w ub. r. wirusem HIV zakaziło się w UE ponad 28 tys. osób - przypomniała Komisja Europejska w piątek (30 listopada), w przeddzień Światowego Dnia AIDS. Na świecie zakażonych jest ponad 34 mln osób; codziennie do tej grupy dołącza kolejne 7 tys., przy czym 800 to dzieci.

KE w przeddzień Światowego Dnia AIDS: Europa wciąż ma problem

Według danych unijnych, częstotliwość zakażeń w Europie jest zwiększona wśród utrzymujących stosunki homoseksualne mężczyzn (zwłaszcza w Europie Zachodniej), a także wśród osób wstrzykujących sobie narkotyki (zwłaszcza w Europie Wschodniej) i pochodzących z państw, gdzie występuje epidemia HIV/AIDS. 

Jak wynika z informacji Komisji Europejskiej, co trzeci zakażony HIV w Europie nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Często ludzie ci żyją w strachu przed dyskryminacją, dlatego nie wykonują testów i nie leczą się. 

Dane z ostatnich lat nie wskazują bynajmniej na spadek liczby zakażeń w Europie. W latach 2006-2011 odnotowywano rocznie 27-29 tys. nowych przypadków. Na starym kontynencie rośnie systematycznie łączna liczba osób żyjących z wirusem HIV. W ostatnim czasie zaobserwowano wzrost liczby zakażonych wśród zażywających twarde narkotyki. Wskaźniki infekcji alarmująco rosną też w krajach sąsiadujących z UE na wschodzie.

Europejscy komisarze ds. zdrowia Tonio Borg i rozwoju Andris Piebalgs podkreślali, jak ważne jest zdiagnozowanie zakażenia na wczesnym etapie. Zapowiedzieli kontynuowanie badań i działań zapobiegawczych wśród grup najbardziej zagrożonych, zwłaszcza w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. 

UE jest głównym donatorem Globalnego Funduszu Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią, dzięki któremu prawie 4 mln osób z krajów rozwijających się mogło otrzymać ratującą życie terapię. Jednak nadal 7 mln ludzi nie ma dostępu do odpowiedniego leczenia. W kilku europejskich regionach nie ma dostatecznej infrastruktury, ośrodków leczniczych, a także dostępu do badań i profilaktyki. 

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zwrócił uwagę, że są powody do optymizmu, jeśli chodzi o problem HIV i AIDS - na świecie zmniejsza się z roku na rok liczba nowo zakażonych oraz zmarłych; mniej dzieci "dziedziczy" też chorobę po matce.  Wezwał także rządy, by robiły więcej nie tylko jeśli chodzi o leczenie, ale też o profilaktykę, która ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa. 

Od początku epidemii na świecie zakaziło się HIV blisko 65 mln ludzi; ponad 30 mln zmarło w wyniku AIDS, tylko w ub. r. - 1,5 mln. Obecnie choruje ponad 34 mln osób. 

Trzy czwarte osób z AIDS żyje w Afryce Subsaharyjskiej. Pomimo ogólnego spadku liczby nowych zakażeń łączna liczba osób żyjących z wirusem HIV na świecie stale rośnie (częściowo ze względu na wzrost przeżywalności z powodu zwiększonego zasięgu leczenia antyretrowirusowego). 

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 r. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi jest czerwona kokardka. Ma kształt odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV/AIDS. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum