KE upomina Polskę w sprawie oparów na stacjach paliw

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2017 19:18

Komisja Europejska zwróciła się w środę (14 czerwca) do Polski w związku z brakiem zgłoszenia przez nasz kraj działań redukujących emisję z oparów paliwa uwalnianych podczas tankowania na stacjach paliw. Według KE lotne związki są m.in przyczyną astmy.

KE upomina Polskę w sprawie oparów na stacjach paliw
Według KE lotne związki są m.in przyczyną astmy. Fot. PTWP

Państwa członkowskie były zobowiązane do wdrożenia do prawa krajowego wprowadzonych w 2014 r. zmian do unijnych przepisów dotyczących ograniczenia ilości emisji z oparów paliwa, uwalnianych do powietrza podczas tankowania na stacjach paliw.

- Polska nadal nie zgłosiła instrumentów prawnych wprowadzających do prawa krajowego przepisy dotyczące testowania systemów odzyskiwania oparów paliwa - podkreśliła w komunikacie KE.

Celem dyrektywy w tej sprawie jest ochrona zdrowia i środowiska przez ograniczenie emisji lotnych związków organicznych z paliwa do powietrza.

Emisja ta - wyjaśnia KE - powoduje nadmierny poziom toksycznego benzenu i powstawanie ozonu w procesie reakcji fotochemicznych, co jest przyczyną chorób układu oddechowego takich jak astma. Ponadto ozon jest gazem cieplarnianym.

Komisja skierowała do polskich władz uzasadnioną opinię i dała dwa miesiące na odpowiedź. Jeżeli Polska nie udzieli zadowalających wyjaśnień, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum