XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

KE: trwają konsultacje ws. substancji zapachowych mogących powodować alergie

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2014 14:12

Komisja Europejska poprosiła Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) o opinię w sprawie substancji zapachowych mogących powodować alergie. Obecne konsultacje społeczne dotyczą jedynie alergenów skórnych (zwanych kontaktowymi).

Szacuje się, że alergia skórna na substancje zapachowe występuje u 1-3 proc. populacji w Europie. Najczęstsze objawy to podrażnienie, opuchlizna i wysypka, ale mogą one też przejść w stan chroniczny (wyprysk). Reakcja alergiczna na daną substancję zależy od wielu czynników, w tym od uwarunkowań genetycznych, wieku i intensywności narażenia na tę substancję.

Rozporządzenie dotyczące produktów kosmetycznych zawiera wykaz substancji zakazanych w produktach kosmetycznych oraz wykaz substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych wyłącznie z zastrzeżeniem określonych ograniczeń. Niektóre z tych substancji mogą powodować alergie. Biorąc pod uwagę fakt, że ostatnią aktualizację dotyczącą substancji zapachowych mogących powodować alergie przeprowadzono w 2003 r., służby Komisji zwróciły się do SCCS o przegląd tej kwestii.

W opinii wydanej w lipcu 2012 r. Komitet uznał trzy alergeny (HICC, atranol i chloroatranol) za niebezpieczne. Zasugerowano, że te substancje powinny być zakazane w produktach kosmetycznych. Dodatkowe alergeny powinny podlegać obowiązkowi indywidualnego oznakowania na opakowaniu produktu kosmetycznego. Innymi słowy, muszą być one wymienione w wykazie składników oprócz wyrazów "zapach" lub "aromat".

Proponowane zmiany do rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych w formie aktu wykonawczego, z uwzględnieniem wyników konsultacji społecznych, będą przedmiotem głosowania przez państwa członkowskie. Po zatwierdzeniu przez państwa członkowskie Parlament Europejski i Rada będą miały trzy miesiące na skorzystanie ze swoich uprawnień kontrolnych. Jeżeli Rada i Parlament nie wyrażą sprzeciwu wobec wniosku, formalnego przyjęcia zmian należy się spodziewać pod koniec 2014 r. lub na początku 2015 r.Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum