KE przedyskutuje w środę kwestie zabezpieczenia się przed koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2020 18:22

Unijni komisarze w Brukseli na cotygodniowym spotkaniu będą w środę (29 stycznia) dyskutowali o rozprzestrzenianiu się koronawirusa z Wuhan na świecie oraz o środkach, jakie w tej kwestii może podjąć Unia Europejska.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak powiedziała rzeczniczka KE Dana Spinant, sytuację w sprawie koronawirusa na spotkaniu przedstawią unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz oraz komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Dyskusja będzie dotyczyła środków, jakie w kwestii zabezpieczenia się przed rozprzestrzenianiem koronawirusa podjęły kraje członkowskie.

Jak poinformowała Komisja, jak dotąd żaden kraj w UE nie podjął decyzji o ewakuowaniu swoich obywateli z Chin.

Według wtorkowych danych chińskiej państwowej komisji zdrowia wirus zabił dotąd w Chinach 106 osób, a ponad 4,5 tys. zachorowało, z czego 976 przypadków określono jako ciężkie. Liczba zarażonych wzrosła w porównaniu z komunikatem z poprzedniego dnia o ponad 1700, a przypadków ciężkich - o 515.

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze praktycznie zamknęły liczące 11 mln mieszkańców miasto Wuhan, uniemożliwiając wyjazd z miasta.

Koronawirus jest już w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Australii, Kanadzie, a w Europie - we Francji i Niemczech. Jak dotąd nie ma doniesień o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

Koronawirus z Wuhan powoduje zapalenie płuc, które może być śmiertelne.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum