KE powoła Europejski Ochotniczy Korpus Pomocy Humanitarnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2010 08:51

Europejski Ochotniczy Korpus Pomocy Humanitarnej, którego powstanie przewiduje Traktat z Lizbony, miałby wesprzeć już istniejące programy wolontariackie i europejskie akcje humanitarne.

KE powoła Europejski Ochotniczy Korpus Pomocy Humanitarnej
– W ramach korpusu Europejczycy będą mogli dać wyraz swojemu zaangażowaniu w solidarność oraz działać wspólnie jako obywatele UE. Pomagając ludziom dotkniętym przez katastrofy możemy przyczynić się do utworzenia bardziej spójnego społeczeństwa europejskiego – oświadczyła Kristalina Georgiewa, komisarz odpowiedzialna za współpracę międzynarodową, pomoc humanitarną i reagowanie kryzysowe.

Europejski Ochotniczy Korpus Pomocy Humanitarnej ma wesprzeć już istniejące programy wolontariackie poprzez odpowiedni dobór wolontariuszy do danej akcji humanitarnej, a także ich szkolenie. Aby uniknąć powielania obowiązków już istniejących organizacji wolontariackich, działalność korpusu ma być „uzależniona od popytu i oparta na potrzebach”.

Propozycja nie ma jeszcze charakteru legislacyjnego. KE ogłosiła, że dopiero rozpocznie konsultacje z zainteresowanymi stronami, by wypracować szczegóły. Projekt ustawodawczy przedstawi latem.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum