KE: potrzebne wspólne podejście UE w związku z sytuacją z Covid-19 w Chinach

Autor: • Źródło: PAP30 grudnia 2022 14:36

Komisja Europejska uważa, że UE musi wypracować wspólne podejście w związku z obecną sytuacją z Covid-19 w Chinach. Po zawieszeniu przez władze ChRL polityki "zero covid" wiele krajów obawia się, że nowe warianty koronawirusa mogą zacząć rozprzestrzeniać się z Chin.

KE: potrzebne wspólne podejście UE w związku z sytuacją z Covid-19 w Chinach

"Kluczowe jest, aby UE działała zjednoczona i skoordynowana w odniesieniu do wszelkich możliwych środków zdrowia publicznego w związku z sytuacją w Chinach. Komisja będzie nadal ułatwiać dyskusje między państwami członkowskimi i będzie gotowa do zwoływania kolejnych spotkań, jeśli zajdzie taka potrzeba" - oświadczył rzecznik KE Daniel Ferrie.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kolejne spotkania w tej sprawie mają się odbyć w przyszłym tygodniu.

KE zorganizowała w czwartek spotkanie z przedstawicielami państw członkowskich UE, aby omówić możliwe środki skoordynowanej reakcji krajów unijnych po decyzji władz ChRL o czasowym zniesieniu restrykcji covidowych, ponownym otwarciu granic i umożliwieniu obywatelom podróżowania.

Po zawieszeniu polityki "zero covid" w ChRL, wiele krajów na całym świecie obawia się, że nowe warianty koronawirusa mogą rozprzestrzenić się na ich terytorium z Chin.

Włochy już w środę zdecydowały o wprowadzeniu obowiązkowych testów dla wszystkich podróżnych z Chin. Japonia i Stany Zjednoczone zastosowały ten sam środek.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum